Čeští vědci se podílejí na potlačení nelegálního obchodu se dřevem

Vědci z Mendelovy univerzity v Brně v mezinárodní spolupráci s kolegy z Indie a Polska vyvinuli novou metodu pro identifikaci různých druhů dřev a pro vytvoření databáze různých, zejména tropických druhů dřev. Díky tomu je nyní možné lépe vystopovat původ dřeva, což umožní účinněji potlačovat nelegální obchod s exotickými a vzácnými druhy dřeva, které se používají hlavně pro výrobu luxusního nábytku. Informaci poskytla Daniela Tesařová z Ústavu designu, nábytku a bydlení Mendelovy univerzity a jedna z řešitelek projektu.

Během výzkumných prací jsme shromáždili vzorky různých druhů tvrdých dřev a měkkých dřev evropského a indického původu, které se zpracovávají při výrobě nábytku. Tyto vzorky jsme analyzovali pomocí infračervené spektroskopie a pomocí infračerveného laseru pro on-site analýzy ve forenzním hodnocení. Získané výsledky sloužily jako podklad pro vytvoření databáze různých, zejména tropických druhů dřev pro porovnání a identifikaci neznámých druhů dřev,“ vysvětlila Tesařová.

Nyní tak lze identifikovat druh a původ dřeva pomocí moderní sofistikované laboratorní metody. Podle Tesařové se dosažené výsledky podařilo ověřit při identifikaci neznámých druhů dřev.

Nelegální obchod se dřevem skýtá rizika především pro země, kde stromy s ním rostou. Těžba je často nelegální a jejím důsledkem je odlesňování velkých ploch. Často se jedná o tropické pralesy.

Zdroj: irozhlas
Ilustrační foto: pixabay.com