Česko-slovenský vesmírný startup podepsal v Americe smlouvu za miliony dolarů

Groundcom.space má v plánu fungovat jako nadpozemský operátor. S ambiciózní myšlenkou pomohla česko-slovenskému týmu také agentura CzechInvest. Na konferenci Satelite2022 ve Washingtonu firma před nedávnem podepsala výhradní kontrakt za několik milionů dolarů.

Startup Groundcom.space propojuje zemi s oběžnou dráhou a pracuje na vytvoření sítě pozemních stanic, které zprostředkují komunikaci jako službu operátorům vesmírné mise. Je součástí kosmického inkubátoru ESA BIC Czech Republic a na podzim 2021 se s agenturou CzechInvest vydal čerpat zkušenosti na tříměsíční akcelerační program CzechAccelerator.

Na konferenci Satellite2022 ve Washingtonu se jeho zástupcům podařilo podepsat výhradní rámcový kontrakt na obsluhu připravované konstelace 400 družic za několik milionů amerických dolarů s firmou, která vyvíjí družice třeba i pro americké letectvo. Další příležitost získat kontakty měl startup na veletrzích TechConnect a Czech Tech Days v New Yorku.

Sám zakladatel Jakub Lajmon potvrzuje, že účast v programech v CzechInvestu byla pro startup v mnoha ohledech stěžejní. Bez několikaměsíčního pobytu ve Spojených státech by se dle jeho slov spolupráce se zahraničním investorem nedala navázat. „Několik týdnů před příjezdem jsme si připravili seznam firem, se kterými se potřebujeme spojit a hned po příjezdu jsme se s nimi začali potkávat. Takovým způsobem jsme zjistili, co naše klienty nejvíce trápí a mohli jsme tomu začít přizpůsobovat naše produkty a služby.“  

V současnosti startup nabírá kromě klientů také zaměstnance. „Nyní pracujeme na spuštění prvních stanic, a na to potřebujeme také špičkový tým,“ uzavírá Lajmon

Zdroj: CzechInvest
Ilustrační obrázek: Groundcom.space