České startupy dominovaly žebříčku Deloitte Technology Fast 50 jako nejrychleji rostoucí ve střední Evropě

Český startup Kiwi.com byl minulý týden vyhodnocen jako nejrychleji rostoucí technologickou společností ve střední Evropě. Toho ocenění každoročně uděluje společnost Deloitte v rámci žebříčku Technology Fast 50. Kiwi.com je původem brněnský startup, který se zabývá vývojem internetového vyhledávače letenek, jenž využívá unikátní systém ke kombinování letenek nespolupracujících aerolinek.

Dobrou zprávou je i pořadí dalších českých společností v žebříčku. Na skvělém třetí místě se s růstem 6 910 % umístil Prusa Research, který vyvíjí 3D tiskárny. V první dvacítce žebříčku pak nalezneme ještě dvě české společnosti, a to výrobce mobilních aplikací STRV, jenž se s růstem 963 % umístil na 14. místě a ZOOT, internetového prodejce módy, který s růstem 820 % skončil na 15. místě. Můžeme také doplnit, že na 37. místě se umístil Inventi Solutions s růstem 408 %.

Fast 50 je soutěž, která je u nás na trhu nejdéle, v roce 2017 se konala už po osmnácté. Prošly jí společnosti, které uspěly celosvětově a něco dokázaly. Když dokáži uspět, srovnám se s konkurencí, vím, na čem jsem. Díky tomu, že soutěž doprovází spousta publicity, rozšířím si kontakty, vejdu ve známost širší veřejnosti,“ řekl o soutěži její ředitel Jiří Sauer.

Letošní ročník dosáhl rekordního průměrného růstu

Žebříček je sestavován na základě růstu společností za poslední čtyři roky. Letošní pořadí je tak dáno růstem mezi roky 2013 – 2016. Dle oficiálních údajů společnosti Deloitte byl letošní rok rekordní, co se průměrného růstu týče. Průměr dosáhl 1 127 %, tzn. více než desetinásobného růstu za čtyři roky. Český vítěz letošního žebříčku, Kiwi.com pak dosáhl neuvěřitelného růstu 7 165 %, tedy více sedmdesátinásobku. Žebříček byl v letošním roce sestaven již po osmnácté.

Pro letošní rok byly hodnoceny společnosti z celkem 11 států střední Evropy. Žebříčku dominovaly společnosti nabízející digitální a IT řešení, když celkem obsadily 39 z 50 míst. Kompletní výsledky soutěže naleznete na jejich oficiálních stránkách. Zprávu o letošním ročníku si můžete přečíst i v oficiální brožuře, která je k dispozici v české jazyce zde.

Zdroj: czechstartups.org