České letectví se představilo na Farnborough International AirShow 2018

Na letišti Farnborough ležícím 55 km západně od Londýna se ve dnech 16. až 22. července 2018 uskutečnil již 51. ročník Farnborough International Airshow. Čeká národní expozice zabírala přímo v hlavní hale 350 m2. Spolu se sedmi českými firmami, Asociací leteckých a kosmických výrobců, Moravským leteckým klastrem, Sdružením českého leteckého průmyslu, Ministerstvem průmyslu a obchodu a CzechTradem sem za jednáními o budoucích možných investicích vyjeli i zástupci agentury CzechInvest.

Absolvovali jich na čtyři desítky. V doprovodu náměstka ministerstva průmyslu a obchodu Petra Očka navštívili přední světové výrobce letounů, leteckých motorů a letecké či obranné techniky jako jsou Airbus, Embraer, Rolls-Royce, Thales, MBDA či Leonardo. Setkali se zde také se zástupci GE Aviation, s kterými diskutovali další plány rozvoje aktivit této firmy v České republice. O možné budoucí spolupráci jednali s dalšími firmami z Velké Británie, Spojených států amerických, Kanady, Francie, Japonska a Koreje.

Česká společnost Aero Vodochody ve Farnborough oznámila podpis předběžné smlouvy na prodej dalších až 28 letounů L-39NG, modernizované verze úspěšného modelu ALCA, portugalské společnosti SkyTech a americké RSW Aviation a podpis strategické spolupráce s izraelskou firmou IAI ohledně vývoje nového bojového letounu F/A 259 Striker. Jiná česká firma, PBS Velká Bíteš, výrobce leteckých motorů a pohonných jednotek, zde představila svůj nový proudový motor TJ80 určený zejména pro cvičné terče a jiné bezpilotní prostředky.

Celou přehlídku ovládl nastupující trend 3D tisku kovu.

Zdroj: CzechInvest