Česká firma postaví výzkumné zařízení pro ISS

Brněnská společnost SAB Aerospace, která se specializuje na kosmický průmysl, pracuje na vybavení určeném pro Mezinárodní vesmírnou stanici. Podílí se na projektu Biomission 2019 švýcarského podpůrného centra Evropské kosmické agentury pro astronauty Biotesc. Její zařízení má umožnit zkoumání vývoje imunity, protilátek i recyklace moči. 

SAB Aerospace má smlouvu s Evropskou kosmickou agenturou na kompletní výrobu a zajištění hardwaru pro tři experimenty, které za tři roky odletí na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS) do evropského modulu Columbus. Vyrobí jakési schránky pro experimenty, které pasují do inkubátorů přímo na ISS.

Na prvních zjednodušených prototypech zařízení pracují v SAB už v těchto dnech. Tyto modely poslouží k dalšímu testování, při kterém se ověří, jak schránky vyhovují biologickým vzorkům. Cílem je zjistit, jak zařízení dále upravit, aby bylo pro vzorky co nejpřívětivější a cesta do vesmíru pro ně co nejpohodlnější.

„Modely od nás budou odcházet do vědeckých laboratoří již koncem ledna. Vzhledem k tomu, že jsme zvyklí na konstrukci raket nebo sond, pro nás představuje stavba tohoto přístroje další výzvu. Samotné zařízení je totiž velmi drobné a některé součástky vyžadují práci pod mikroskopem. Například jedna taková součást má velikost lidského nehtu a ta je dále složena z dalších 11 mini součástek,“ uvedl ředitel firmy Petr Kapoun.

Přístroje mají umožňovat snadné používání, aby ho během deseti minut pochopil i astronaut, který s podobným zařízením nikdy nepracoval.

Experimenty v českých kontejnerech

Zařízení ze SAB využijí vědci ke třem výzkumům. První se bude zabývat kultivací kmenových buněk lidské kostní dřeně v buňky imunitního systému a zkoumat, jak se jejich vývoj liší ve vesmíru a na Zemi.

Druhý experiment bude zkoumat vývoj protilátek u žab. „Jedná se o velmi náročný proces, při kterém musíme s žabími kosmonauty zacházet extrémně opatrně, tak aby přežili start rakety, pobyt ve vesmíru i návrat zpět na Zem. Do vesmíru proto tentokrát poletíme s raketou společnosti SpaceX, která má lepší parametry pro hladký průběh startu,“ dodal Kapoun.

Třetí experiment pak hledá způsob, jak co nejefektivněji recyklovat lidskou moč a oxid uhličitý, který lidé vydechují. Cílem je vytvořit uzavřený systém, který umožní pěstovat fotosyntetizující rostliny či řasy jako zdroj potravy a kyslíku a využívat při tom odpadní produkty lidské existence.

Česká společnost SAB Aerospace se věnuje vývoji a výrobě komponent, testování a montáži konstrukcí pro mezinárodní organizace, kosmické agentury i soukromé společnosti, které dlouhodobě působí ve vesmírném průmyslu. Firma vznikla v roce 2004 v italském Benevetu, dceřiná společnost v Česku byla založena v roce 2014. Od srpna 2019 je samostatnou společností holdingu SAB.

Zdroj: ČT24
Ilustrační foto: pixabay.com