Češi ovládli žebříček nejrychleji rostoucích technologických firem střední Evropy

Žebříček 50 nejrychleji rostoucích technologických firem ve střední Evropě ovládly letos české firmy. Ve dvacátém ročníku žebříčku společnosti Deloitte CE Technology Fast 50 jich je 19. Vítězem žebříčku jsou litevští Voltas IT, kteří vyvíjejí uživatelsky přívětivý systém na diagnostiku automobilů.

Druhé místo obsadil loňský vítěz, výrobce 3D tiskáren Prusa Research. Na třetím jsou vývojáři umělé inteligence a strojového učení Blindspot Solutions. České firmy zvítězily v kategoriích velkých firem ,Big 5‘ a také vycházejících hvězd ,Rising Stars‘.

Deloitte Technology Fast 50 porovnává růst přihlášených technologických firem za období předchozích čtyř let, letos tedy v období 2015 až 2018. V první desítce jsou čtyři české firmy. Nárůst tržeb druhého Prusa Research dosáhl 4527 procent a třetích Blindspot 4445 procent. Na devátém místě ve střední Evropě jsou brněnští výrobci bezdrátových systémů pro lokalizaci Sewio Networks s růstem 1285 procent a na desátém vývojáři aplikací Applifting s růstem 1265 procent.

Ve druhé desítce žebříčku je dalších pět českých firem, rohlik.cz (12. místo, 1166 procent), 3Dwiser (13. místo, 1133 procent), Kiwi.com (15. místo, 950 procent), Proficio Marketing (19. místo, 832 procent) a GLAMI (20. místo, 820 procent).

V kategorii vycházejících hvězd Rising Star, tedy firem, které se kvůli krátké době na trhu ještě nedostaly do hlavní soutěže, zvítězil fintechový FF Trader. Kategorii Big 5, tedy velkých firem s obratem nad 25 milionů eur, letos vévodí Prusa Research.

Průša: Jsme teprve na startu

Majitel firmy Prusa Research Josef Průša řekl ČT, že si přes výrazný vzestup připadá stále jako na začátku. „Růst se měří jenom podle obratu, ale ne podle toho, kolik procent z toho potenciálu, co máme, využíváme“. Tam jsme teprve na startu, dodal.

Pro přiblížení činnosti své firmy uvedl, že každý rok si jeden z tří tisíc Čechů koupí její tiskárnu. V Americe je to pak podle něj jeden z 16 tisíc. „Když se na to člověk podívá z tohoto pohledu, tak máme stále co zlepšovat.“ Hlavním cílem však pro Průšu není „honit nějaká čísla“ či se posouvat v žebříčcích, ale aby to, co dělají, dávalo smysl. „Aby naše produkty, naše tiskárny měli lidé rádi, rádi je používali a doporučovali to dál,“ doplnil.

Rekordní růsty firem

Deloitte v Česku oceňuje v kategorii Recognition of Excellence firmy, které využívají zajímavým způsobem technologie v byznysu. Odborná porota Deloitte letos vybrala DoDo Czech, Pocket Virtuality a XEVOS Solutions.

Do žebříčku Deloitte CE Technology Fast 50 se letos probojovaly firmy z devíti zemí. Průměrné tempo růstu technologických firem dosáhlo za roky 2015 až 2018 rekordních 1129 procent.

Dalším kolem soutěže bude nyní to celoevropské, kde se utkají i firmy úspěšné v jiných částech starého kontinentu. 

Zdroj: ČT24