Brno je centrem kryoelektronové mikroskopie, vzorky posílají vědci z celé Evropy

Nobelovu cenu za chemii ve středu získali tři vědci za kryoelektronovou mikroskopii. Tato metoda není v Česku neznámá, používá se a dále rozvíjí v brněnských vědeckých pracovištích a firmách.

Přístroje mají k dispozici vědci v institutu CEITEC, vlastní modely vyrábí brněnské centrum podniku Thermo Fisher Scientific. Shodou okolností firma nedávno představila na konferenci v St. Louis ve Spojených státech nový model.

Elektronové přístroje mají vyšší rozlišení než mikroskopy využívající světlo. V živých vědách ale byly dosud jen omezeně použitelné. Vakuum v přístroji, nutné pro průchod fokusovaného elektronového paprsku, v případě živých vzorků obrazně řečeno udělá z kuličky hroznového vína rozinku. Biologické vzorky se navíc mohou při delší expozici "uvařit". Ztratí tak původní strukturu a vlastnosti.

Kryoelektronová metoda umožňuje vzorky v roztoku velmi rychle zmrazit na teplotu kapalného dusíku kolem minus 200 stupňů Celsia. "Voda v roztoku i vzorku nestačí vytvořit krystaly, a tak je biologický vzorek zachován v amorfním ledu, který připomíná svými vlastnostmi sklo. Biologické struktury jsou zachovány blízko svému přirozenému stavu a lze tak přesněji určit jejich strukturu a funkci v živých organismech," popsal Daniel Němeček, aplikační inženýr Thermo Fisher Scientific. Nedávné technologické pokroky umožnily dosáhnout atomového rozlišení.

V brněnském centru Thermo Fisher Scientific se aktuálně vyrábí model Talos Arctica a nově Glacios, první kryoelektronový mikroskop vyvinutý v brněnském týmu.

V brněnském institutu CEITEC sídlí vědecké pracoviště vybavené kryoelektronovými přístroji, které kromě vlastního výzkumu zpracovává také vzorky zaslané vědci z jiných částí Evropy. "Jsme nejlépe vybavené pracoviště pro kryoelektronovou mikroskopii v České republice a myslím, že i ve střední Evropě," řekl ve středu ČTK zástupce ředitele CEITEC Karel Říha.

Zdroj: Eurozpravy.cz