Brněnští vědci předvedli moderní linku pro údržbu rostlin

Moderní linku pro údržbu rostlin představují na světové výstavě EXPO v Dubaji vědci z institutu CEITEC MU spolu s vývojáři z brněnské biotechnologické firmy Photon System Instruments (PSI).

Obě skupiny aktivně spolupracují v oblasti genomiky a proteomiky rostlinných systémů. Díky moderní technologii fenotypizace, kterou firma PSI vyvíjí, dokáží vědci z institutu CEITEC určit, jak se rostliny cítí a co právě potřebují.

Automatizovaná fenotypizace rostlin slouží k popisu znaků a vlastností rostlin v závislosti na prostředí, což je velmi významné pro hledání nových odrůd hospodářských plodin, ale i pro vývoj ochranných a biostimulačních přípravků, technologií a agronomických postupů. Jedinečná technologie umožňuje vědcům rozumět jemné a zároveň fascinující řeči rostlin.

„Díky sofistikovaným fenotypizačním zařízením, které jsou vyvinuty tak, že umožňují pěstování rostlin za přesně nastavených podmínek, můžeme sledovat, jak se rostlinám daří a jak reagují na změny. Přístroj nám umožňuje zaznamenávat výzkumná data v různých časových rozpětích, od hodin až po týdny nebo dokonce měsíce, a následně tato data analyzovat. A to vše bez poškození nebo dokonce dotyku rostliny,“ uvedl vědecký ředitel institutu CEITEC MU Karel Říha.

Fenotypizační platformu si lze představit jako moderní linku pro údržbu rostlin. Rostliny se zde pohybují v květináčích s pomocí robotů bez zásahu lidí. Jednotlivé květináče v přepravních discích přenáší běžící pás od kultivačních oblastí směrem k zobrazovacím jednotkám a zavlažovacím stanicím.

V nich se měří a zaznamená skutečná hmotnost rostliny, aby zařízení následně přidalo přesné množství vody potřebné pro její optimální růst. Digitální data o rostlinách jsou získávána pomocí speciálních scannerů shora, ale také z několika úhlů bočních pohledů.

LED lampy umístěné nad květináči napodobují sluneční světlo a lze je upravit podle potřeby tak, aby simulovaly různou denní dobu, požadovanou intenzitu světla a ideální světelné spektrum. Díky fenotypizaci vědci ví, jak se každá rostlina v daný okamžik cítí. Zjednodušeně tedy toto zařízení slouží jako překladač řeči rostlin, který říká, zda rostliny v daný moment pociťují stres nebo jsou spokojené.

„Rozumět řeči rostlin pro nás znamená být v harmonii s rostlinami, rozumět jejich zdraví, jejich náladám, a tomu, jak se cítí v danou chvíli v daných podmínkách. Rostliny jsou opravdu důležité pro planetu a pro život na Zemi! Všichni živí tvorové na této planetě potřebují rostliny k životu – díky rostlinám můžeme dýchat, díky rostlinám máme potravu, rostlinami se živí zvířata, díky rostlinám si můžeme postavit obydlí nebo nábytek,“ vysvětlil zakladatel a výkonný ředitel PSI Martin Trtílek.

„Jižní Morava je silným hráčem v biotechnologiích orientovaných na zemědělství díky dobře zavedené vědecké a technologické spolupráci mezi institutem CEITEC a společností PSI. Tato spolupráce zapustila tak hluboké kořeny, že jsme společně založili unikátní Českou platformu rostlinné fenotypizace, která nedávno na základě mezinárodního hodnocení byla doporučena vládě k zařazení mezi národní výzkumné infrastruktury, což se stává jen výjimečně,“ dodal ředitel CEITEC MU Jiří Nantl.

Na tvorbě expozice na světové výstavě EXPO spolupracovali vědci se studiem STEEZY, které se pak postaralo i o následnou realizaci. Návštěvník je vtažen do děje pomocí velké obrazovky, která se nachází za fenotypizačním zařízením a ze které k němu promlouvá zkoumaná rostlina.

Zdroj: muni.cz
Ilustrační foto: pixabay.com