Brněnští vědci dokáží efektivně zjistit účinnost bakteriofágů při léčbě infekce

Vědci našli nový způsob, jak laserovými paprsky za několik minut analyzovat schopnost bakteriofágů potlačit infekci, která odolává antibiotikům. Na metodě pracovali odborníci z Ústavu přístrojové techniky Akademie věd ČR v Brně s kolegy z dalších institucí. Dosud používané diagnostické metody jsou pomalejší, výsledky přinášejí v rozmezí několika hodin až dní.

Objev antibiotik byl pro medicínu přelomovou událostí, nicméně stále častěji se lékaři setkávají s tím, že někdy vůbec nezabírají. V boji s bakteriemi způsobujícími odolné infekce se proto vědci obracejí k fágové terapii.

Fágy jsou specializované viry napadající bakterie. Obvykle jeden druh fága napadá jen jeden kmen bakterií, proto je potřeba při ničení konkrétní infekce najít co nejrychleji správný druh fága nebo jejich optimální směs.

Rychlá analýza znamená včasnou léčbu

Experimentální technika, kterou nyní vědci použili, kombinuje dvě moderní mikroskopické metody. „Nazývá se Ramanova pinzeta a vznikla spojením optické pinzety, která dokáže laserovým paprskem zachytit a držet mikroskopický objekt na místě, a Ramanovy spektroskopie, která dovoluje šetrně a rychle, rovněž prostřednictvím světla, charakterizovat chemické složení zachycených objektů,“ vysvětlil Zdeněk Pilát z Ústavu přístrojové techniky.

Kombinace metod poskytuje efektivní nástroj k pozorování, manipulaci a rychlé chemické analýze mikroorganismů, například bakterií napadených bakteriofágy.

Fágová terapie zatím není běžná

Fágová terapie není standardní metodou léčby, nicméně například v loňském roce popsal odborný časopis Nature Medicine případ patnáctileté dívky s resistentní infekcí, které léčba bakteriofágy zachránila život.

Na výzkumu se kromě Ústavu přístrojové techniky Akademie věd ČR podíleli také experti z Masarykovy univerzity, Univerzity Karlovy a Centra pro kontrolu sepse při univerzitní klinice v Jeně. Zprávu o analýze publikoval v září odborný časopis Analytical Chemistry.

Zdroj: ČT24