Přeměnit běžný bojler na chytrý pomocí cenově dostupného zařízení a ušetřit až třetinu na spotřebě. To zvládl v rámci své bakalářské práce student Fakulty informačních technologií VUT Adam Grünwald. Jeho vynález se navíc dokáže propojit s Google kalendářem, díky čemuž bojler například ví, když je jeho majitel na dovolené. Grünwald plánuje zařízení dál vylepšovat a zvažuje i jeho uvedení na trh.
Běžný bojler ohřívá vodu průběžně během dne a udržuje konstantní teplotu bez ohledu na to, zda se právě někdo koupe, nebo ne. „To znamená, že ve dne i v noci je udržovaná vyšší teplota vody, i když se nikdo nekoupe. Což přirozeně vede k větším tepelným ztrátám,” říká student FIT VUT Adam Grünwald. V rámci své bakalářské práce, jejíž výstupy představil i v rámci letošního ročníku Excel@FIT, proto přišel se zařízením, které spíná bojler pouze tehdy, kdy je potřeba. „Zařízení odhaduje poměrně přesně teplotu v bojleru a na výstupní trubce a za pomocí teplot z předchozích dní vytváří plán ohřevu. To znamená, že program pozná teplotní vrcholy na výstupní trubce a na základě nich řídí ohřev. Naučí se například, že se teplota zvedla vždy okolo sedmé ráno a okolo šesté večer. Vodu tedy na tyto časy připraví a nahřeje jen tak, aby následně po použití zase rychle klesla na udržovací teplotu,” popisuje základní princip svého vynálezu Grünwald.
Při vymýšlení ale Adam Grünwald myslel i na situace, které se vymykají běžnému chování. „Takovou anomálií může být například dovolená. Když celá domácnost na týden odjede, bojler by vodu ohříval podle dat z předchozích týdnů a nepřítomnost majitelů nijak nereflektoval. Respektive by ji reflektoval se zpožděním. To znamená, že v momentu, kdy by se majitelé vrátili, bojler by neměl data z předchozích dní a vodu by neohříval,” vysvětluje problém Grünwald. Ten problém vyřešil propojením svého zařízení s Google kalendářem. „Ten má v podstatě každý v telefonu. Stačí pak vytvořit v kalendáři událost na období, kdy člověk nebude doma. Bojler bude vědět, že nemá ohřívat. Také nebude toto období zohledňovat ve svých výpočtech a po ukončení události se bude řídit daty z dřívějška,” dodává Grünwald.
Kalendář lze ale využít nejen po dobu dovolené. Člověk si díky němu může vodu nechat předehřát například v situaci, kdy se vrací domů v noci a bojler by běžně teplou vodu nachystanou neměl. „Uživatel si může nastavit konkrétní hodinu, na kdy má být voda nachystaná. Když jde například běhat, vyznačí, že za hodinu má být voda ohřátá. Takže jak doběhne, může se osprchovat v předehřáté vodě,” popisuje s tím, že zařízení si samo spočítá, kdy musí bojler spustit, aby vodu stihl nahřát.
Pro svou bakalářskou práci Adam Grünwald testoval zařízení ve dvou domácnostech a ukázalo se, že průměrná úspora byla okolo třiceti procent. Ačkoliv podle Adama Grünwalda není jeho nápad zcela ojedinělý, podobné řešení na trhu zatím chybí. „Samozřejmě už na trhu jsou chytré bojlery. Pokud má ale člověk starší model a chtěl by chytrý bojler, znamená to celkovou výměnu,” říká s tím, že řešení, které by jakýkoliv bojler proměnilo v chytrý zatím našel pouze u jediného výrobce v USA.
I proto zvažuje, že by na zařízení rád pokračoval jak v rámci magisterského studia, tak i soukromě a jednou ho případně nabídl zájemcům k zakoupení. „V rámci první fáze ale sběr dat a vyhodnocování běželo na notebooku. Bylo by tedy potřeba všechny tyto funkce dostat do jediného zařízení. Také je potřeba ještě vyřešit přizpůsobení tarifu. Někteří lidé mají bojler zapojený do zásuvky, která funguje pouze při nízkém tarifu,” vyjmenovává na závěr některé z výzev Adam Grünwald. Ten si chce nyní nechat prázdniny jako čas na rozmyšlenou, jak s celým projektem naloží dál. Rozhodně se prý k němu ale plánuje po prázdninách vrátit.
Zdroj: VUT
Ilustrační foto: pexels.com