Aplikace doktoranda z Plzně pomůže určovat jedovaté hady

Doktorand Západočeské univerzity v Plzni (ZČU) Lukáš Picek vytvořil pro švýcarský Institute of Global Health počítačovou aplikaci na rozpoznávání nebezpečných druhů hadů. Vědec z katedry kybernetiky Fakulty aplikovaných věd má s rozpoznávacími aplikacemi bohaté zkušenosti. Je totiž autorem SvampeAtlasu pro rozpoznávání hub a navrhl také řešení pro automatické rozpoznávání zvířat z fotopastí.

Software pro ženevský institut umí rozeznávat nebezpečné druhy hadů z fotografie, aktuálně databáze čítá 800 druhů. Na uštknutí hadem zemře každý rok po světě přes 100.000 lidí a pro dalších 400.000 má fatální následky. Plánovaná aplikace, která má být brzy zpřístupněna pro laickou veřejnost, by tak mohla zachraňovat životy. Na zadání pracoval dva měsíce s Miroslavem Valanem ze Stockholmské univerzity. Svůj úspěch představí na konferenci Geneva Health Forum, která byla kvůli koronavirové pandemii přeložena na 16. až 18. listopad.

Student kybernetiky teď spolupracuje s Dánskou mykologickou organizací a firmou Google na rozvoji systému pro rozpoznávání hub. „Navyšujeme počet tříd na 2500 druhů a také zvyšujeme přesnost. Souběžně dokončujeme vydání webové aplikace na rozpoznávání hadů ve spolupráci s Ženevskou univerzitou a dále se věnuji rozpoznávání a detekování korálů," uvedl. Picka mrzí, že v ČR podobné spolupráce chybí.

Zdroj: ceskenoviny.cz

Ilustrační foto: pixabay.com