Americký vesmírný projekt OneWeb koupí gyroskopy za stovky milionů od firmy z Olomouce

Olomoucká společnost Sterch-International, která se specializuje na přesnou výrobu součástek pro letecký, jaderný a vesmírný průmysl, získala obří zakázku pro vesmírný projekt OneWeb. Vyrábí pro něj totiž 1800 gyroskopů celkem pro 900 vesmírných satelitů. OneWeb chce zajistit celosvětové pokrytí internetem. Zakázka bude dokončena v příštím roce.

„V uplynulých devíti měsících jsme dodali prvních 500 gyroskopů, celkem jich bude 1800. Každý satelit bude mít dva gyroskopy,“ uvedl šéf firmy Jaroslav Zdražil. Poslední gyroskopy z tohoto kontraktu olomoucká společnost vyrobí příští rok na podzim.

Tyto složité součástky jsou postupně instalovány ve stovkách satelitů projektu OneWeb, který má za cíl celosvětové pokrytí signálem internetu. Životnost satelitů je pět let a následně shoří v zemské atmosféře. Nahrazeny poté budou novými satelity. 

Společnost Sterch-International se v budoucnu hodlá ucházet o další zajímavé zakázky z kosmického průmyslu. Její odborníci například připravují projekt speciálních zrcadel určených po komunikaci mezi satelity. „Každý satelit nyní komunikuje sám s řídicím centrem. V budoucnosti by satelity měly komunikovat i mezi sebou,“ uvedl Zdražil.

Společnost OneWeb, podporovaná firmou Airbus, letos v únoru umístila na oběžné dráze pomocí ruské rakety Sojuz ST-B prvních šest satelitů, které budou součástí celosvětové sítě tvořené přibližně 900 družicemi. Vedle tohoto projektu chce celosvětové pokrytí internetem zajistit i miliardář Elon Musk a jeho projekt Starlink.

Zdroj: ČT24
Úvodní foto: pixabay.com