Americká Ball Corporation investuje do nového závodu na Plzeňsku téměř 4,5 miliardy korun

Největší výrobce plně recyklovatelných hliníkových nápojových obalů v České republice, nadnárodní firma Ball Corporation, v tuzemsku rozšiřuje své aktivity. Na Plzeňsku vybuduje druhý výrobní závod a plánuje také vytvořit vývojové centrum. Do nového závodu investuje téměř 4,5 miliardy korun a vybaví ho nejnovějšími automatizovanými technologiemi. Vedle toho už nabízí kvalifikovaná strojírenská a inženýrská pracovní místa. Firma svůj provoz plánuje zahájit na podzim příštího roku.

„Do výrobní linky plánujeme nainstalovat sofistikované automatizované zařízení využívající nejmodernější technologie k minimalizaci dopadů na životní prostředí, což je v souladu s naším současným závazkem využívat v našich evropských závodech stoprocentně obnovitelné energie,” říká viceprezident společnosti Ball Beverage Packaging EMEA Gerhard Mayer.

Investice ve výši téměř 4,5 miliardy korun je součástí širší firemní strategie navyšování investic v celé oblasti EMEA (Evropa, Střední Východ a Afrika). Firma současně zahájila budování technologického týmu, který bude dále rozvíjet a vylepšovat automatizované a poloautomatizované výrobní linky firmy. „S pomocí CzechInvestu navazujeme kontakty se Západočeskou univerzitou v Plzni a nové kolegy plánujeme vyslat nasbírat zkušenosti do našich závodů v rámci celosvětové sítě poboček,“ vysvětluje ředitel české pobočky firmy Ball Corporation Radek Mádr.

„Těší nás, že další ze zahraničních investorů přidává v České republice k výrobním aktivitám také vývoj a rádi firmě budeme i nadále nápomocni,“ říká ředitelka Divize investic a zahraničních aktivit CzechInvestu Veronika Zajícová a dodává: „Firma Ball je aktivní také v kosmickém průmyslu, její výrobky se nacházejí například v Hubbleově vesmírném dalekohledu, sondě Kepler, nebo kosmickém teleskopu WISE. Chtěli bychom proto firmu přesvědčit, aby v Česku v budoucnosti investovala do tohoto sektoru a jsme připraveni ji v tom podpořit.“

Agentura CzechInvest českou pobočku firmy Ball Corporation intenzivně podporovala nejen při navázání užší spolupráce se Západočeskou univerzitou v Plzni, v závěru loňského roku zprostředkovala pro zástupce firmy také důležité jednání s představiteli města Plzeň. Tématem byla nejnovější investice firmy Ball Corporation do plně automatizovaného závodu, který dá život momentálně nevyužívanému brownfieldu v nově vznikající průmyslové zóně na plzeňských Borských terasách. V roce 2019 CzechInvest pomohl firmě získat investiční pobídku na investici v celkové výši 887,93 milionů korun do nově instalovaných technologií. Jejím účelem tehdy bylo zlepšit procesy, efektivně využít zdroje a kapacity a podpořit udržitelný rozvoj i růst společnosti v regionu.

Česká republika je aktivním členem Evropské kosmické agentury a mnoho firem z České republiky dodává součástky do evropských raket a družic. Jedná se například o brněnské firmy SAB Aerospace a Frentech, kunovickou 5M nebo českou pobočku firmy Honeywell, která v ČR zaměstnává 750 výzkumných inženýrů pro letecký a kosmický průmysl.

Do kosmických aktivit je zapojeno více než 60 českých firem a 20 výzkumných institucí. V Praze také sídlí již téměř deset let Evropská agentura pro globální satelitní navigační systémy GSA a řídí odtud aktivity Evropské unie v oblasti družicových navigačních systémů.

Zdroj: CzechInvest