Společné výzkumné středisko Evropské komise (Joint Research Centre of the European Commission) je interní výzkumné centrum Evropské unie. Vzniklo roku 1957 a disponuje špičkovými laboratořemi. V pátek 20. září s ním Akademie věd ČR v italské Ispře uzavřela memorandum o porozumění.
„Podepsání memoranda o porozumění se Společným výzkumným střediskem Evropské komise velice vítám. Považuji jej za významný milník na cestě k prohloubení naší vzájemné spolupráce,“ řekla po podpisu dokumentu předsedkyně AV ČR Eva Zažímalová s tím, že memorandum usnadní jak přístup k laboratořím, tak získání cenných mezinárodních kontaktů. Dokument je jakousi základnou, na které budou posléze stavět konkrétní smlouvy o spolupráci mezi jednotlivými akademickými ústavy a pracovišti JRC.
Potenciál je v umělé inteligenci
Také zástupce centra Dan Chirondojan, který tam vede záležitosti pro vesmír, bezpečnost a migraci, podpis memoranda velmi uvítal: „JRC se snaží neustále udržovat krok s nejnovějšími vědeckými trendy a poznatky, a spolupracuje proto s nejlepšími výzkumnými institucemi v Evropě, mezi které AV ČR bezesporu patří.“
Výzkumné centrum JRC, které organizačně funguje jako jedno z generálních ředitelství Evropské komise, se původně zaměřovalo na jaderný výzkum pro civilní účely, nyní má podstatně širší záběr. V memorandu s Akademií věd se zmiňují i konkrétní slibné oblasti spolupráce, například umělá inteligence a dopad digitálních technologií, klimatické změny, jaderná bezpečnost, udržitelné zemědělství či nové formy komunikace. Předsedkyni v Itálii provázeli i členové Akademické rady Ladislav Kavan a Antonín Fejfar a zástupci akademických ústavů.
Autor: Lyudmyla Tysyachna, Alice Horáčková
Zdroj: AV ČR