Bojí se hmyz ptáků? Jak nanomateriál interaguje s živou buňkou? A jaký byl jídelníček ve středověkých městech? To vše a více než sto dalších témat budou moci zkoumat středoškolští studenti na stážích projektu Otevřená věda. Ty probíhají na vědeckých pracovištích Akademie věd ČR od ledna 2018 do prosince 2018. Stáže jsou zdarma a studenti se na ně mohou hlásit ještě do konce měsíce listopadu.
Hledají se talentovaní středoškoláci
Studentské vědecké stáže projektu Otevřená věda jsou určeny pro studenty středních škol z celé České republiky (včetně studentů maturitních ročníků, v případě, že budou pokračovat ve studiu na VŠ či VOŠ).
Všechny stáže probíhají pod vedením lektorů z řad vědecko-výzkumných pracovníků Akademie věd ČR.
Studenti si mohou vybírat z více než sto stáží přírodovědných, technických i humanitních oborů. Například na stáži Magdy Zlámalové Chemií k objasnění zločinu se student stane tvůrcem kriminálního případu a zároveň se stane jeho řešitelem v roli pracovníka forenzní laboratoře. Náplní práce tak budou nejen laboratorní experimenty ve formě základních důkazových a forenzních analýz, ale i kreativní tvorba vlastního případu.
Na stáži Jídelníček na středověkých hradech a ve městech u Miriam Fišárkové z Archeologického ústavu v Brně se bude student pomocí literaturárních pramenů, dochovaných vyobrazeních i autentického studování kostí z archeologických lokalit zjišťovat co jedli lidé na středověkých hradech, jak se lišila strava šlechty, služebnictva a poddaných.
Za zmínku stojí i stáž, kterou provede Jiří Krejsa z Ústavu termomechaniky Navigace mobilních robotů.
Vybrané stáže budou probíhat také v anglickém jazyce pod vedením zahraničních lektorů, například Djamel Eddine Chafai z Ústavu fotoniky a elektroniky nabízí možnost pracovat na tématu Design and construction of a high voltage pulse generator for biomedical application.
Od té doby sklidila řadu úspěchů, mimo jiné je spoluautorkou vědecké práce, která byla otištěna v prestižním vědecké časopise Insect Science a v roce 2016 získala stříbrnou medaili na celosvětové soutěži středoškoláků v Pekingu.
A co by Karolina poradila zájemcům o stáž na Akademii věd ČR? "Před nástupem do programu nemusíte mít výrazně hluboké znalosti oboru. Důležitější je spíš chuť, motivace a zápal pro danou věc."
Jak se přihlásit na stáž?
Student se zaregistruje prostřednictvím webové aplikace na webu www.otevrenaveda.cz. Z databáze stáží si pak vybere stáže, které ho zaujaly a přihlásí se na ně. Pro rychlejší orientaci si může volit obor, o který má zájem a kraj, ve kterém stáž probíhá. Registrace na stáže pro rok 2018 probíhá do 30. 11. 2017. O stáže je velký zájem, ale šanci má každý. O přijetí či nepřijetí studenta na stáž rozhoduje vždy lektor stáže na základě životopisu, motivačního dopisu a referencí. Na každou stáž mohou být vybráni jeden až tři studenti, kteří budou danou stáž absolvovat společně.
Jaká je časová náročnost stáží?
Stáže trvají 12 měsíců (od ledna do prosince 2018, vyjma státních svátků) v časové dotaci minimálně 8 hodin/měsíc. Veškeré podrobnosti ke stážím najdete na webu www.otevrenaveda.cz v sekci INFORMACE PRO STUDENTY.
Zdroj: AVČR