3D tiskárna, které stačí slunce a písek

Designér Markus Kayser vytvořil přístroj, který nazval Solar Sinter. Je to vlastně 3D tiskárna se solárními panely, která jako materiál používá písek. Ten v podobě krystalů obsahuje křemen, přesněji oxid křemičitý. Zahřejeme-li křemičitý písek k bodu táni a pak ochladíme, ztuhne v podobě skla. Spékáním se tak sypká látka změní na pevnou hmotu.


Většina 3D tiskáren využívá laserovou technologii a plasty, pryskyřice nebo kovy, Solar Sinter ale materiál taví slunečním světlem pomocí Fresnelových nebo plochých čoček se soustřednými kruhy – stačí mu tak sluneční svit a písek.

„Měl jsem vhodnou základnu k sestrojení úplně nového solárního přístroje a pro výrobní proces, který umožní k produkci skleněných objektů s využitím obrovských zdrojů slunce a písku, nacházejících se ve světových pouštích,“ napsal Kayser. Své pokusy započal už před šesti lety v marocké poušti. Tehdy svůj tavicí přístroj ještě ovládal ručně. Experimentoval i s vyřezáváním dvourozměrných objektů z papíru nebo překližky pomocí přístroje, také využívajícího sluneční svit, který nazval Sun-cutter.
„Přístroj a výsledky prvních experimentů, které jsou zde představeny, jsou prvním významným krokem k tomu, co by podle mne mohl být nový výrobní prostředek s mimořádným potenciálem,“ končí jeho zpráva.

Zdroj: rozhlas.cz