Čeští vědci zkoumají závislost ryb na pervitinu

Nová studie provedená českými vědci z Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích a z České zemědělské univerzity v Praze ukazuje, jaké důsledky může mít přítomnost pervitinu ve sladkých vodách pro říční ryby.

Vědci izolovali pstruhy v nádrži s vodou, do které přidali množství metamfetaminu, které se normálně nachází ve sladkovodních řekách. Po osmi týdnech je přesunuli do kádě s vodou bez přidaného pervitinu. Když nakonec ryby dostaly na výběr, v jaké nádrži chtějí být, vybíraly si v průběhu prvních čtyř dní tu kontaminovanou. Odborníci to vysvětlují „absťákem“, který (stejně jako lidé) po odebrání drogy zažívaly.

Při výzkumu bylo dále zjištěno, že ryby vystavené pervitinu vykazovaly menší aktivitu než ryby, které plavaly v čisté vodě. Závislost může mít pro ryby negativní účinky, a to jak na úrovni jedinců, tak celých populací. „Studie jako taková identifikuje přenos našich společenských problémů do vodních ekosystémů. Vyvolání drogové závislosti u divokých ryb představuje další příklad neočekávaného tlaku na druhy žijící v městském prostředí,“ popisuje situaci pro The Independent Pavel Horký z České zemědělské univerzity.

Podobné výzkumy byly prováděny již v minulosti. Bylo například dokázáno, že kokain přítomný v řekách způsobuje hyperaktivitu u úhořů. Jiná studie zase přišla na to, že stopy léků na předpis, jako jsou antibiotika, mohou negativně působit na vodní ekosystémy.

Autor: Filip Pluhař
Zdroj: rozhlas.cz
Ilustrační foto: pixabay.com