Zvenčí je k nerozeznání od běžné střechy. Zevnitř je ale průhledná, takže obyvatel domu má v podkroví skvělý rozhled a spoustu přírodního světla. Takovou téměř „magickou“ střechu vyvinul jako první na světě český startup Nebesys. Chce ji teď nabídnout i do zahraničí.
Je to doslova nebeské řešení. Startup Nebesys z Hlinska vyvíjí průhledné střechy, které dají lidem uvnitř dokonalý rozhled na okolní krajinu i do nebes. Zároveň ale zachovají plné soukromí. Střecha propouští dostatek měkkého světla a přitom tepelně izoluje. Tento přelomový koncept letos Nebesysu vynesl titul Nejkreativnější startup světa ve finále soutěže Creative Business Cup 2023 v Kodani, kde zvítězil v konkurenci 70 zemí.
Otcem pozoruhodného střešního systému je architekt a projektant Remy Kokeš. A jak to bývá s průlomovými nápady, život si je sám mimoděk tak trochu vynutil. Remy Kokeš totiž musel kdysi najít technické řešení sporu mezi památkáři, kteří chtějí udržovat původní vizáž střech historických domů, a majiteli, kteří touží mít v podkroví více světla. První průhledná střecha vyrostla na jednom domu v Litomyšli už v roce 2011 a od té doby bez problémů slouží svému účelu.
Tvůrci dnes již patentovaného systému postupně přišli s průhlednými verzemi klasických střešních tašek a krytin, jako jsou třeba bobrovka, pražský prejz, steinbrück, česká šablona (bývalý eternit), brněnka nebo falcovaná krytina. Tašky, které fungují trochu jako list stromu, odrazí přímé sluneční záření a s tím spojené přehřívání ze 70 až 90 procent a do interiéru tak jde jen příjemné difuzní světlo z oblohového jasu. Transparentní část střechy je složena z hliníkových dílců a izolačního trojskla. Izolace u nich funguje podobně jako u prosklených budov se strukturálními fasádami. Plná část střechy je tvořena tepelnou izolací v tloušťce podle potřeby té které budovy.
V současnosti už jsou další takové střechy doslova k pro-hlédnutí také v Mikulově, Jimramově a na několika domech v Praze. Jedná se jak o historické budovy, tak o novější stavby.
Systém navíc skýtá spoustu kreativních možností pro další rozvoj. „Pracujeme například na možnosti skryté terasy, recyklace dešťové vody, ohřevu teplé užitkové vody a výhledově by se mohla s tímto systémem kombinovat i fotovoltaika,“ informoval Radim Šenk, development manažer Nebesysu. „Vlastní interiérový design Nebesys je tak silný a dechberoucí, že máme poptávky i ze segmentu nové výstavby a rekreačního bydlení mimo historická centra měst,“ pokračuje.
Do projektu je zatím napřímo zapojeno asi 12 spolupracovníků, kteří se zaměřují na činnosti od vývoje a technických úprav, instalací až po prodej, marketing a mezinárodní rozvoj. Vše bylo zastřešeno pod akciovou společnost Nebesys, která má za sebou první rok existence a dala nadšeneckému projektu oficiální firemní zázemí.
Světlo může proudit do bytu i střešní zahrady
Podle Remyho Kokeše vynáší průhledný systém diváka nad horizont událostí. „Odkrývá střešní krajinu v celé šíři a umožňuje realizovat pod střechou prostory izolované proti vodě i dešti, ale také průvzdušný prostor střešních zahrad, které jsou ukryty před zraky okolí,“ uvádí architekt v mottu celého projektu. „Průsvitné stavby jsou dávným snem lidstva. Friedrich Nietzche předvídal, že architektura budoucnosti bude transparentní a bude se vznášet. Ale průhledná střecha jde dál, až na hranici magie. První systém na světě, který je z vnějšku běžnou střechou a zevnitř je průhledný, přináší mnoho příležitostí. Především chrání volnou nezastavěnou krajinu. Zní to zvláštně, ale možnost vystavět potřebné prostory v nevyužitelných podkrovích a nad již stojícími budovami vede ke snížení potřeby zastavovat volnou krajinu na předměstích,“ shrnuje Kokeš v základní vizi projektu.
Parní stroj byl také kdysi novinkou
Radim Šenk poznamenává, že takový přístup je jak ku prospěchu ochrany historických budov, tak že má i celkový přínos pro smysluplný rozvoj městské zástavby. „Šikmým střechám a podkrovím dáváme druhou šanci. Kombinace našeho systému s respektem ke kulturnímu odkazu je lepší než někde na kraji města zastavět další volnou krajinu s nutností budovat technickou a občanskou infrastrukturu,“ podotýká. „Toto je skutečný green deal, šetříme omezené přírodní zdroje a vracíme lidi do center měst, odkud je postupně vytlačují kancelářské prostory. Střet s realitou je ale takový, že když jsme součástí stavebního řízení, mnohdy narážíme na rigidní myšlení stavebních úřadů. Říkají nám: Ale tohle tady ještě nikdy nebylo. Na to ale já říkám: Když byl představen první parní stroj, tak tu přece taky předtím nikdy nebyl,“ glosuje Radim Šenk.
Vysvětlovat, jak inovativní systém funguje, navíc zástupci Nebesysu musejí nejen úřadům, ale také stavebním firmám a architektům. „My jsme startup, který v podstatě ve světě nemá konkurenci, takže musíme nejdřív udělat edukaci trhu. Zároveň jsme projekční společnost. Držíme si patenty, výrobní formy a postupy. Našimi klienty jsou vlastníci nemovitostí a stavaři, architekti, takže jim princip vysvětlujeme, aby ho pak zase oni mohli představit finálním klientům ve svých projektech,“ popisuje Radim Šenk.
Španělé by mohli ocenit ochranu proti skleníkovému efektu
Představení neotřelého principu je o to větší výzvou v zahraničí, kam chce nyní Nebesys začít své střešní systémy také nabízet. „Otestovali jsme naše možnosti, jestli tomu systému zákazník porozumí – nejdříve na výstavách v Česku, pak i v zahraničí. Bez architektů a stavebních firem, které budou schopny ten náš produkt nainstalovat, se neobejdeme,“ pokračuje. „V současnosti hledáme ve spolupráci s agenturou CzechTrade distribuční partnery. Spolupracovali jsme ve Španělsku, dále máme za sebou první kontakty v Portugalsku, Švédsku, Německu, Bulharsku, Rumunsku, na Slovensku či ve Velké Británii,“ dodává.
Třeba ve slunném Španělsku vzbudil podle ředitele tamější kanceláře CzechTrade Marka Zmrzlíka systém průhledných střech velký zájem. Pro Nebesys připravil CzechTrade prezentaci před potenciálními klienty a firma si z nich vybrala architekty, stavební firmy a projekční studia. „Příležitost vidím jednak v historických centrech měst – tašky Nebesys zvenčí budí přesvědčivý dojem tradičních taškových střech, firma totiž velmi dobře pracuje s vizuálním efektem, kdy i v kombinaci s klasickou pálenou taškou není vidět rozdíl. Stejně tak ale spatřuji zajímavý potenciál i u moderních budov a rezidencí, protože tašky Nebesys eliminují skleníkových efekt a zajišťují uvnitř prostoru stabilní teplotu. Navíc má výrobek vyřešen i samočisticí systém, který tak v podstatě zajišťuje stálé prosvětlení prostoru přirozeným světlem,“ vysvětluje Marek Zmrzlík.
Od expanze do světa si startup slibuje znásobení obratu
Marek Zmrzlík očekává, že průhledné střechy by mohly mít velké šance i na dalších trzích. „Velká výhoda a silná stránka tohoto produktu je jeho univerzálnost, protože kdo by z podkroví svého starého či nového domu nechtěl vidět nebe? A s Nebesys to je možné. Proto vidím pro tento výrobek perspektivní potenciál nejen ve Španělsku, firmě přeji mnoho zdaru na cestě po střechách celého světa,“ dodává.
Právě na expanzi do zahraničí nyní startup sází. Letos, tedy v prvním roce od založení, firma očekává obrat mezi 10 až 12 miliony korun. „Příští rok máme v plánu tuto částku zhruba zčtyřnásobit, v závislosti právě na tom, jestli se nám povede rozvinout zahraniční aktivity,“ vysvětluje Radim Šenk a dodává: „Do roku 2027 očekáváme tržby ve stovkách milionů korun.“ Zejména pro mezinárodní expanzi firma nyní upisuje dodatečné finance navyšováním základního kapitálu.
Při vyhlášení letošních výsledků soutěže Creative Business Cup, kdy byl Nebesys zvolen nejkreativnějším startupem planety, tak mohla nastínit kreativní ředitelka firmy Zuzana Ambrožová ambici projektu. „Věřím, že na konci roku budeme mít desítky dalších krásných realizací a zlepšíme tím život mnoha lidem,“ uvedla. Zdá se, že malá firma z Hlinska si vzala za své klasické anglické rčení „sky is the limit“ – Nebesys prostě zamířil k nebi.
Autor: Tomáš Stingl
Zdroj: businessinfo.cz
Ilustrační foto: canva.com