Artios Pharma uzavře s MU licenci na sloučeniny pro nádorovou terapii

Britská společnost Artios Pharma, která se zabývá vývojem nových způsobů léčby rakoviny, uzavře s Masarykovou univerzitou licenční smlouvu. Ta firmě umožní využívat k výzkumu takzvané inhibice nukleáz patentované sloučeniny Masarykovy univerzity. Nukleázy jsou enzymy, které se podílejí na opravě poškozené DNA (DDR). Zablokování tohoto procesu v rakovinných buňkách vede k jejich zničení, odborníci se proto domnívají, že látky blokující činnost nukleáz mohou mít široký potenciál při léčbě celé řady nádorů.

Masarykova univerzita s firmou Artios Pharma už téměř rok spolupracuje na vývoji nových léků na nádorová onemocnění. Artios Pharma nyní uplatnila opci k uzavření licenční smlouvy, a bude tak moci přednostně licencovat výsledky tohoto výzkumného programu.

„Těší nás, že můžeme oznámit licencování našeho společného výzkumu inhibice nukleáz s Masarykovou univerzitou. Dokazuje to velký pokrok, kterého jsme v rámci naší spolupráce s výzkumnými týmy Lumíra Krejčího a Kamila Parucha dosáhli. Program, který bude licencován, má potenciál stát se základem pro novou špičkovou léčbou rakoviny založenou na DDR, což dále potvrzuje naši pozici lídra v této oblasti,” říká Niall Martin, generální ředitel společnosti Artios Pharma.

„Jsme nesmírně potěšeni, že se společnost Artios rozhodla v rámci naší strategické spolupráce licencovat výzkumný program inhibice nukleáz a jsme velmi pyšní na náš společný výzkumný tým na Masarykově universitě. Věříme, že nukleázy mají potenciál dát vzniknout nové vlně inovativních terapií rakoviny založených na DDR. Jsme přesvědčeni, že Artios je schopen dotáhnout tento program do klinického použití, aby mohl být přínosem pro pacienty s rakovinou,” uvádí Lumír Krejčí.

Zdroj: muni.cz