Aplikace, která pomůže nevidomým diabetikům

Od pátku do neděle se v pražském IKEM utkalo 19 studentských týmů na akci Smart Health Hackathon. Vítězem 48hodinového maratonu se stala mobilní aplikace GlukoScan pro nevidomé, která umožňuje odečíst hladinu cukru z glukometru. Vítěznému týmu s názvem ČuprTým předal ministr zdravotnictví Adam Vojtěch šek ve výši 100 000 Kč.

Ve dnech 22.-24. listopadu se v pražském Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) potkalo 59 hackerů z 5 zemí na druhém ročníku soutěže Smart Health Hackathon. Mladí hackaři hledali odpovědi na celkem 11 aktuálních problémů, s kterými se potýkají zdravotníci nebo pacienti.

Porota tvořená odborníky a partnery vybrala z devatenácti soutěžních týmů projekt s názvem GlukoScan týmu Čuprtým, který tvoří absolventi Matematicko-fyzikální fakulty Josef Ondřej, Miroslav Vodolán, Martin Čochner.

Jak mohou lidé s poruchou zraku odečíst glukometr?

Podle našich odhadů žije v ČR nejméně 10 000 diabetiků, kteří mají poruchu zraku. Běžné typy glukometrů na trhu ale nemají režim s hlasovým odečtem," říká Josef Ondřej, člen vítězného týmu ČuprTým. „Vyvinuli jsme proto funkční aplikaci, která umožňuje nevidomým diabetikům s pomocí mobilního telefonu odečíst hladinu cukru a trend glykémie, ukládat v mobilu výsledky a následně je sdílet například s jejich lékařem."

„Na vítězném řešení si ceníme nejvíce toho, že není jen teoretickým řešením, ale že reálně dokáže pomoci pacientům. Navíc jsme rádi, že odbornou porotu nejvíce oslovilo řešení výzvy, kterou zadával právě IKEM. Tedy pomoc nevidomým pacientům, kteří nedokážou kvůli svému handicapu přečíst svoji hladinu cukru v krvi. Je neuvěřitelné, jak za dva dny dokázaly týmy přijít s řešeními různých zdravotnických témat a rovnou vyvinout prototypy jednotlivých zadání. To vše koresponduje s posláním IKEM: věci z experimentu přenášet do praxe," říká doc. MUDr. Jiří Malý, Ph.D., zástupce ředitele z IKEM, který Smart Health hackathon hostí.

Porota ocenila tyto projekty:

1. místo: project GlucoScan týmu ČuprTým - mobilní aplikace sloužící nevidomým pro hlasové odečtení glukometru,

2. místo: projekt Isletscope týmu Binary Trio - řešení pro kontrolu a zkvalitnění analýzy mikroskopických vzorků Langerhansových ostrůvků v lékařském systému IsletNet,

3. místo: projekt týmu Hax Partyzan - validace výsledků měření umělé inteligence v systému IsletNet.

První hackathon ve střední Evropě uspořádaný na půdě nemocnice

Je to poprvé v ČR a střední Evropě, kdy se taková akce koná přímo v nemocnici," komentuje Tomáš Studeník ze CEE Hacks, který hackathony organizuje. „Překvapilo mě, jak intenzivně se do hackathonu zapojili samotní lékaři sloužící v IKEM - s velkým nadšením se zapojili jako mentoři týmů a podělili se s hackery o své zkušenosti."

Zdroj: technickytydenik.cz
Úvodní foto: pixabay.com