Češi jednají s Američany o spolupráci ve využití laserů

Ve výzkumném centru ELI Beamlines v Dolních Břežanech u Prahy probíhá dvoudenní akce s názvem Vědecký dialog USA–ELI, jejímž cílem je prohloubit dosavadní výbornou česko-americkou spolupráci při budování celosvětově unikátních laserových výzkumných center ELI a najít další možnosti spolupráce jak na výzkumné, tak na vládní úrovni. Setkání se těší velkému zájmu českých i amerických výzkumných institucí.

Na akci uspořádanou z podnětu amerického ministerstva zahraničí přijeli zástupci amerických vládních agentur (Department of Energy, National Science Foundation či Air Force Office of Scientific Research) stejně jako řada významných osobností z amerických výzkumných organizací a univerzit. Záštitu nad ní převzal americký velvyslanec v České republice Stephen King. Za českou vládu se konference účastní náměstek ministra školství Pavel Doleček.

„Tato akce potvrzuje, že ELI již nedlouho po svém otevření hraje významnou roli na poli evropské i světové vědy,“ uvedl Michael Prouza, ředitel Fyzikálního ústavu Akademie věd ČR.

Potenciál laserového výzkumu

Program dvoudenní akce se se skládá z řady přednášek a diskusních panelů, které hledají konkrétní možnosti využití infrastruktury ELI americkými výzkumnými týmy a možnosti zapojení USA do provozu a formálních struktur ELI.

Pozvání přijal též jeden z ideových otců ELI, držitel Nobelovy ceny za fyziku za rok 2018 Gérard Mourou, který na setkání vystoupí jako hlavní řečník. Jeho dlouholeté působení v amerických a evropských výzkumných organizacích je ukázkovým příkladem synergie při využívání kapacit a spolupráce obou výzkumných komunit.

Udělení Nobelovy ceny za inovace v laserových technologiích je dokladem mimořádného potenciálu, který tyto technologie mají pro oblast výzkumu a současně pro široké průmyslové a společenské využití.

Autor: Michael Vích, Milan Pohl
Zdroj: AV ČR