Univerzita Palackého si odvezla dvě zlaté medaile ze světové výstavy Invent Arena

Technologie Austenitemeter a SURface Univerzity Palackého zabodovaly v Třinci na světové výstavě vynálezů a patentů Invent Arena. Prezentovalo se na ní 135 vynálezů a patentů od čtyř stovek vynálezců a inovátorů z 22 zemí.

Medaile a certifikáty obdrželi Jiří Pechoušek a Petr Fryčák (na snímku uprostřed zprava). | Foto: Filip Auinger, UP

Medaile získali autoři technologií a vedoucí vědeckých týmů Jiří Pechoušek z katedry experimentální fyziky přírodovědecké fakulty za detektor austenitu Austenitemeter. Porotu zaujal natolik, že se umístil na prvním místě v kategorii Hutnictví, strojírenství a stavebnictví.

Další zlatou medaili, tentokrát v kategorii Doprava a energetika, získal Petr Fryčák z katedry analytické chemie a Regionálního centra pokročilých technologií a materiálů přírodovědecké fakulty za zařízení pro rychlé měření povrchové kondenzace vodních par SURface.

SURface je patentovaný funkční prototyp, který prostřednictvím dvouelektrodového senzoru dokáže v reálném čase měřit změny stavu povrchu senzoru související s kondenzací vodních par z okolního prostředí. Výhodami oproti stávajícím technologiím jsou vysoká rychlost odezvy, možnost miniaturizace senzoru, relativní jednoduchost a s tím související nízké výrobní náklady zařízení.

„Odmlžování skel řízené chytrou ventilací v automobilu nebo sledování stavu optických systémů. To je jen zlomek mnoha možných využití naší technologie SURface. Lze ji aplikovat jak v automobilovém nebo leteckém průmyslu, tak v chytrých budovách a domácnostech,“ uvedl Petr Fryčák, původce technologie vyvinuté v projektu Proof-of-Concept Vědeckotechnického parku UP (VTP UP) a finančně podpořené Technologickou agenturou ČR.

„Přístroj Austenitemeter jsme i díky týmu VTP UP dopracovali do fáze komercializace. Umožňuje tak rychlé a nedestruktivní stanovení strukturních, fázových a magnetických charakteristik železo obsahujících materiálů. Unikátně sestavené zařízení využívající Mössbauerovy spektroskopie může sloužit nejen ke stanovení zbytkového austenitu, ale také k určení dalších fází a struktur, jako jsou ferit, perlit, martenzit. Oproti konkurenčním řešením neanalyzujeme materiál pouze v jednom konkrétním bodě, ale integrálně na větší ploše, čímž je možno získat relevantnější závěry o složení materiálu,“ popsal technologii Jiří Pechoušek. „Austenitemeter navíc umí snímat selektivně povrch i masivních vzorků do hloubky cca 20 nebo 100 µm či tenké filmy. Přístroj je mobilní a urychlí práci inženýrů, poněvadž analýza trvá do 20 minut,“ dodal spoluautor technologie Lukáš Kouřil, který se významnou měrou podílel na technickém vývoji přístroje.

„Technologie, které získaly ocenění, nabízíme k použití a hledáme pro ně průmyslové partnery, kteří ji využijí pro své potřeby a dle svých reálných úprav a požadavků. Zařízení můžeme ihned předvést a otestovat přímo u zájemce o technologii,“ uvedl Petr Kubečka, business development manažer VTP UP.

Výstavu Invent Arena pořádala Česká hutnická společnost společně s Třineckými železárnami ve dnech 20. až 22. června v třinecké hale Werk Arena. Určena byla obchodníkům, investorům, výzkumným pracovištím, inovativním firmám nebo také vysokým a středním školám a mladým tvůrcům. Univerzita Palackého se na Invent Areně prezentovala společně s dalšími českými univerzitami sdruženými pod spolkem Transfera.CZ.

Autor: Dana Jurková
Zdroj: Univerzita Palackého