Do soutěže Věda fotogenická se poslalo více než 200 fotografií

Fotit své výzkumy i vtipné momenty z badatelského života baví čím dál víc vědců z Akademie věd. Do čtvrtého ročníku fotografické soutěže Věda fotogenická se přihlásilo 89 autorů a autorek, kteří zaslali 205 snímků. Třicítku těch nejlepších mohou zájemci vidět v Městské knihovně v Praze na Mariánském náměstí.

Letos porotce nejvíc zaujal snímek Filipa Domince z Fyzikálního ústavu. Nad kruhovým obrazcem, který podle autora připomíná strukturu středověkého města, si porotci lámali hlavu. Až Domincův komentář k snímku ozřejmil, co autor vlastně zachytil. Při zkoumání tenkých vrstev průhledných polovodičů se z aparatury uvolnilo smítko organického materiálu. "Částečně se vypařilo a zbylé soli rekrystalizovaly do struktury připomínající ulice středověkého města," popsal autor.

V kategorii s názvem Vědci ve fotografii zvítězil snímek Heliový dech od Jana Pavelky z Ústavu přístrojové techniky. Mezi dalšími oceněnými fotografiemi je krokodýl v Kongu, kterého při dvouměsíčním badatelském pobytu v této zemi zachytil doktorand z Ústavu biologie obratlovců Matěj Dolinay nebo fotka termitího vojáka od Aleše Bučka z Ústavu organické chemie a biochemie.

Soutěž a výstavu pořádá Akademie věd a fórum Věda žije! Letos je to poprvé, co jsou nejlepší fotografie vystavené i jinde než na akademické půdě. "I vědecké bádání v tak těžko uchopitelných oborech, jako je třeba fyzika nebo molekulární biologie, může dávat velice hezký, estetický zážitek," řekla při vernisáži předsedkyně AV ČR Eva Zažímalová. V knihovně zůstanou nejlepší snímky do 17. listopadu, zájemci je mohou vidět i na webu soutěže.

Autor ČTK
Zdroj: tyden.cz