Slepice snáší "zázračná" vejce, dokáží léčit i rakovinu

Genetická modifikace se lidem vyplácí, japonští vědci trochu upravili slepici, aby jim začala snášet léčivá vajíčka. Tyto plody pak obsahují substance, které se používají v léčbě rakoviny. Vědci si slibují, že jejich výzkum ušetří ve zdravotnictví miliony, které se vynakládají na léčbu nemocných.

Yomiuri Šimbun, který se zúčastnil projektu, novinářům vysvětlil, že vajíčka obsahují protein interferon beta-1a. Látka se doteď produkovala za pomoci savčích buněk a modifikované bakterie E. coli. V současnosti se užívá třeba na léčbu roztroušené sklerózy, což je autoimunitní onemocnění, kdy lidský obranný systém napadá centrální nervovou soustavu (mozek a míchu).

Jedna injekce s proteinem interferon beta-1a dokáže snížit počet akutních relapsů u pacientů se sklerózou až o 30 procent, léčba je však v dnešní době velmi nákladná. Předběžné studie jsou pozitivní i v tom, že protein pomáhá léčit i rakovinové buňky. Beta-1a tak patří mezi látky, které mají ve farmacii široké využití. Není proto divu, že je vysoce žádaná a hlavně drahá - za pár gramů tohoto léku platí nemocnice až 888 dolarů (přes 19 tisíc korun). Japonští vědci proto hledali způsob, jak protein získávat levněji.

Proces výroby přitom není vůbec složitý. Nejdřív vědci upravili kohoutí sperma tak, že do něj vložili gen zodpovědný za tvorbu proteinu interferon beta-1a. Oplodnili tím vajíčko, o které pak pečovali až do vylíhnutí geneticky modifikované slepice. Ta pak po nějaké době začala snášet vajíčka plná této ceněné látky.

Podle současných zpráv snáší slepice jedno obohacené vejce denně a vědci věří, že dokážou snížit cenu léčby pomocí interferon beta-1a až o polovinu. Nejlepší zprávou na tom je, že takto pozměněná slepice nepotřebuje vůbec žádnou speciální péči a vajíčka mají veškeré výživové hodnoty jako ty obyčejná ze supermarketů. Jednoho dne tak můžeme jíst pravidelně potraviny, které budou sloužit i jako prevence a lék pro různé nemoci.

Zdroj: eurozravy.cz