veddaback

MPO podpoří inovativní firmy, které bojují s pandemií koronaviru

Firmy, které zavádějí do praxe inovace, aby bojovaly s koronavirem, podpoří Ministerstvo průmyslu a obchodu. Resort vyhlásil druhou veřejnou soutěž v programu The Country for the Future (CFF) v podprogramu 3 „Inovace do praxe“.

Program schválený vládou v loňském roce je od začátku zaměřen na zavádění inovací s důrazem na aktuální trendy v oblasti digitalizace a automatizace v malých a středních firmách. „Nyní jsou právě malé a střední podniky nejohroženější, zároveň je ale řada z nich schopná nabídnout užitečná řešení, která mohou napomoci celé společnosti ve vypořádání se s dopady krize, či mohou s trochou pomoci zavést takové podnikové procesy, které do budoucna omezí podobné hrozby jak pro zdraví zaměstnanců, tak pro hospodaření firmy,“ říká náměstek ministra pro digitalizaci a inovace Petr Očko a dodává: „Proto jsme připravili specificky zaměřenou soutěž, otevřenou pro inovativní projekty podniků ze všech hospodářských odvětví, kde umožníme relativně rychlé čerpání dotačních prostředků na až tříleté záměry. Projekty je možno začít řešit hned po podání žádosti, výsledky soutěže budou zveřejněny nejpozději do 31. srpna letošního roku.“

V soutěži mohou být podpořeny projekty například v odvětví zdravotnické techniky a aplikací, které přinášejí nový nebo podstatně vylepšený výrobní postup nebo poskytování služeb. Dále projekty ve všech odvětvích podnikání, zaměřené na zavádění takových inovativních provozních či logistických procesů, které sníží rizika šíření nakažlivých onemocnění. Zejména jde o projekty zvyšující míru digitalizace, automatizace či schopnosti organizace pružně reagovat a přizpůsobovat se podobným výjimečným situacím. „Bude možné uplatnit širší spektrum nákladových položek, včetně nákladů na přípravu projektové žádosti, a také bude umožněna nižší míra spolufinancování nákladů z vlastních zdrojů. Podíl dotace, při plném využití podpory de minimis, může nyní dosáhnout až 75 % uznaných nákladů projektu,“ upřesňuje náměstek ministra pro digitalizaci a inovace Petr Očko.

Více informací na webu czechinvest.org

Zdroj: czechinvest.org

Ilustrační foto: freepik.com

RNA

Institut CEITEC MU rozšíří výzkum RNA a jejího vlivu na onemocnění

Výzkumný institut CEITEC Masarykovy univerzity (MU) uspěl v evropském programu na podporu vědy Horizont 2020. Získal finanční podporu ve výši 513 tisíc eur, tedy asi 14 milionů korun, na tříletý projekt INTEG-RNA podporující spolupráci brněnských vědců s kolegy z Velké Británie a Německa. Projekt z výzvy Twinning se zaměří na další posílení základního výzkumu ribonukleové kyseliny (RNA) a jejího fungování v živých organismech, kde ovlivňuje například vznik rakoviny. Koordinovat ho bude Mary O´Connell z CEITEC MU.
Základní výzkum RNA je v institutu CEITEC MU velmi silný a získání grantu právě v této oblasti to dokazuje. 

Výzkumu RNA se v institutu CEITEC MU věnuje sedm skupin, které studují například modifikace RNA molekul v buňce odpovědné za vznik některých autoimunitních chorob nebo rakovinného bujení či vliv RNA na regulaci různých procesů v buňkách. „Základní výzkum RNA je v institutu CEITEC MU velmi silný a získání grantu právě v této oblasti dokazuje naši konkurenceschopnost. Naše síla spočívá nejen v rozmanitosti RNA témat, která studujeme, ale také ve skvělé spolupráci mezi různými výzkumnými skupinami,“ uvedla O´Connell.

Ilustrační obrázek (zdroj: pixabay.com)

Na projektu budou vědci z CEITEC MU spolupracovat s kolegy z Edinburské univerzity, z Evropské laboratoře molekulární biologie v Heidelbergu, Univerzity Johannese Gutenberga a z Institutu molekulární biologie v Mohuči. Zapojené instituce budou mít možnost podílet se na společném výzkumu, sdílet metodologické přístupy, diskutovat o výzkumných otázkách, ale také se účastnit konferencí, posílat zaměstnance na výměnné pobyty nebo se podílet na specializovaných školeních, která podporují excelenci ve vědě. Většina peněz z grantu, jehož výše je pro všechny zapojené instituce 900 tisíc eur, tedy asi 24,6 milionu korun, je tak určena na cestování a výměnu zkušeností.

Právě tuto součást projektu by mohla ohrozit současná situace ve světě, který čelí pandemii nového koronaviru. Celá řada zemí uzavřela své hranice. „Projekt bude zahájen v lednu příštího roku a doufáme, že se do té doby najdou prostředky a možnosti řešení současné krize a obnoví se volný pohyb osob i přes hranice jednotlivých států. Vědecká mobilita je velmi přínosná a nezbytná podmínka pro budování excelentní vědy, která mimo jiné velmi pomáhá právě při řešení pandemie koronaviru,“ podotkl ředitel institutu CEITEC Masarykovy univerzity Jiří Nantl a zdůraznil, že zisk už čtvrtého twinningového projektu dokazuje vysokou vědeckou kvalitu instituce.

Proč zkoumat RNA

Základní výzkum RNA je nezbytný proto, že ribonukleová kyselina hraje významnou roli ve všech živých organismech a byla zásadní i pro vznik života na Zemi. Původně se vědci domnívali, že slouží pouze k přenosu genetické informace uložené v genech do organel buňky, kde vznikají konkrétní bílkoviny. Výzkum RNA ale ukázal, že hraje zásadní roli například v regulaci celé řady mechanismů na úrovni buněk i celých organismů, a vedl k zásadním objevům s dopady do medicíny, biotechnologií či zemědělství. RNA je například také nezbytnou součástí nové technologie pro přesnější úpravy genomu známé jako CRISPR-Cas9.

Výzkum RNA vyžaduje kombinaci různých přístupů, od molekulární biologie, bioinformatiky, pokročilého zobrazování, biofyziky až po strukturální biologii, které jsou často náročné na techniku i odborné znalosti a jednotlivé výzkumné týmy je nemohou samy obsáhnout. Spolupráce na mezinárodní úrovni tak pomůže vědcům z institut CEITEC MU mimo jiné zvýšit interdisciplinaritu jejich výzkumu.

Zdroj: muni.cz

Foto: pixabay.com, flickr.com