Chytré oblečení možná zlevní. Čeští vědci vytvořili hybridní nit, kterou se elektronika všije do oděvu

Vědci ze Západočeské univerzity a podniku VÚB v Ústí nad Orlicí vytvořili nebývale odolnou vodivou nit. Ta umožňuje vyšívat elektroniku přímo do oblečení. Inovace může výrazně zlevnit výrobu takzvaného chytrého textilu. Trička, spodní prádlo nebo prostěradla z nové nitě sama měří třeba tep, EKG nebo frekvenci dechu.

Vodivá hybridní nit, kterou vyvinuli čeští vědci, je základní surovina pro výrobu chytrého oblečení. To má přímo v sobě doslova vyšitou elektroniku. Chytrý textil může pomoci třeba ve zdravotnictví.

Oblečení sleduje řadu údajů: teplotu, vlhkost nebo pohyb pacienta, naopak vzor vyšitý na prostěradle může vytápět.

Trika zase umí sama monitorovat dech. „Pokud dýcháte, tak se tričko roztahuje, tím se i vodivé nitě v triku napínají a mění svůj elektrický odpor. Další aplikací mohou být například antény nebo senzor teploty,“ vysvětlil Tomáš Blecha z Fakulty elektrotechnické Západočeské univerzity v Plzni.

Nová hybridní nit je odolná, šít se z ní může přímo v textilkách

Slabinou předchozích generací podobných nití byla odolnost. Vydržely maximálně dvacet praní. Nová nit vyvinutá i díky podpoře Technologické agentury je v tomto ohledu nejméně pětkrát lepší.

Díky její odolnosti s ní mohou pracovat i stroje, které jsou v textilkách běžné. To umožňuje levnější sériovou výrobu chytrých textilií. „Nit se skládá ze dvou složek. A sice z textilní složky a potom ze složky, která je vlastně to nekonečné ultra jemné kovové vlákno,“ upozornil  vedoucí Odboru speciálních textilií podniku VÚB Miroslav Tichý.

Odborníci teď pracují na dalším vylepšení, věnují se stabilnějšímu ultrazvukovému svařování kontaktů.

Zdroj: CT24