Výzkumníci v Brně testují speciální keramiku jako výplň neprůstřelných vest

Odborníci z brněnského výzkumného centra CEITEC vyvíjejí speciální keramiku, která je odolnější než běžné materiály, a přitom cenově dostupná. Využít se dá na ochranu obrněných vozidel nebo jako výplň neprůstřelných vest. Její odolnost třeba při zásahu nábojem ze samopalu vědci zkoušeli na střelnici.

Balistické zkoušky průraznými střelami s ocelovým jádrem provedli odborníci ve firmě Prototypa. Zatímco v ocelové destičce zanechal projektil čistý průstřel, keramickou sice porušil, ale neprorazil.

„Veškerá energie toho nárazu projektilu přešla do drcení keramiky, když se podíváme na tu desku, tak je vidět, že tam nezůstalo nic, jenom pár otisků po střepinách z té keramiky, což by kevlar pohodlně zachytil,“ vysvětlil člen výzkumného týmu CEITEC Jakub Roleček.

Speciální keramiku vyrábějí přímo v CEITECu

Využití keramiky v ochranných vestách není úplná novinka. „Pořád je ale co zlepšovat,“ dodává David Salamon z CEITECu. S kolegy se proto snaží najít materiál, díky kterému by destičky mohly být tenčí, a tím pádem i lehčí, to vše při maximální odolnosti.

Speciální keramiku vyrábí odborníci přímo v laboratořích brněnského výzkumného centra. A to od samotného základního prášku až po pálení ve vysokoteplotních pecích. „My do toho můžeme přidávat některé příměsi a další možností je zmodifikovat ten proces samotný. Jsme schopni to otestovat, certifikovat a tu masovou výrobu bychom potom předali některé ze spolupracujících firem,“ dodal David Salamon.

Výzkum podpořený Technologickou agenturou ČR i soukromými firmami je rozvržený na šest let, nyní jsou odborníci ve čtvrtém roce. Dokážou už vytvářet prototypy, testovat je a případně i certifikovat. S patentováním nespěchají, konkrétní postupy zatím nechtějí zveřejňovat.

Obrněná vozidla pokryjí keramické šestiúhelníky

Oproti tradičnějším kovovým plátům je keramika lehčí, navíc dokáže efektivněji pohltit dopadovou energii projektilu. Do balistických vest se používají keramické destičky různé velikosti.

Při ochraně vozidel poslouží keramické šestiúhelníky naskládané vedle sebe, které umožňují pokrýt členitější povrch a navíc poskytují lepší ochranu při dopadu více střel blízko sebe. Výzkumníci zkoušejí různé kombinace materiálů i tvarů. Například testují propojení více složek do podoby takzvaných hybridních kompozitů.

Autor: pes
Zdroj: ct24