Vědci z ostravské univerzity vyvinuli filtr pro snazší dýchání

Díky současné situaci přichází mnoho vědeckých týmů s inovacemi dosavadních technologií, které mohou později být použity nejen v nemocnicích, ale i pro policii nebo hasiče. Jedním za takovýchto vylepšení je nový filtr do masek a polomasek, který vyvinul vědecký tým z Centra pokročilých inovačních technologií Vysoké školy báňské-Technické univerzity Ostrava (CPIT VŠB-TUO). Reaktorový filtr Subveco společně s maskami bude vyrábět firma Brano v Hradci nad Moravicí.

Pod pojmem reaktor si můžete představit nějaké záření, kterým dezinfikujeme vzduch, ten je pak naprosto čistý. Reaktor je ve filtru, který se našroubuje na jakoukoliv masku,“ popsal vedoucí projektu Roman Fojtík

Hlavní výhodou masky, která má reaktorový filtr, je podle Romana Fojtíka to, že se s ní dá dělat jakákoli namáhavá práce nebo sport. „ Navíc je schopen likvidovat prakticky jakékoliv biologické organismy ve vzduchu, z čehož vyplývá, že by se dal používat i jako ochrana například proti biologickým zbraním,“ řekl Fojtík.

Životnost filtru je až deset tisíc hodin

Díky dlouhé životnosti filtru lze podle vedoucího výzkumníků ušetřit miliardy korun za jednorázové roušky, respirátory nebo filtry pro masky. U standardních vyměnitelných filtrů nebo filtračních materiálů u masek či polomasek, které se dovážejí, se uvádí životnost osm hodin.

„Životnost je závislá na reaktoru, kde se současnou technologií je teoretická životnost zhruba deset tisíc hodin. Samozřejmě je potřeba jednou za den vyměnit nebo nabít baterie. Nic víc se s tím nemusí dělat,“ vysvětlil Fojtík. Nyní jsou u filtru tužkové baterie, ale kvůli zajištění co největšího komfortu a výdrže se zkoušejí i jiné typy.

Filtr není třeba čistit, jen dezinfikovat masku

Masku, do které se bude filtr usazovat, odborníci vyvíjeli ve společnosti Brano v Hradci nad Moravicí. Vedoucí vývojové skupiny společnosti Libor Kuděla řekl, že její cena i s filtrem by neměla přesáhnout tisíc korun a vážit nebude ani půl kilogramu.

Samotné filtrační zařízení není potřeba čistit, ale masku, kterou budete mít na tváři, je potřeba dezinfikovat. Životnost se předpokládá stejná jako u filtru,“ řekl Kuděla. Jeden filtr tedy může sloužit i pro více lidí, kteří si například jen vymění nebo vydezinfikují masky.

Firma Brano je předním českým výrobcem automobilových dílů a ochranné pomůcky dosud nevyrábí. „Brano je dostatečně vybaveno, co se týče výrobních kapacit. Máme vlastní konstrukci, vývoj, máme zkušenost s materiály,“ řekl vývojář.

Firma bude vyrábět masky i filtrační jednotky. „Masku budeme zkoušet se standardním filtrem a pak budeme připojovat reaktorový filtr. Mezitím budou probíhat testy. Plánujeme i výrobu klasických filtrů minimálně do doby, než rozjedeme výrobu reaktorového filtru. Nechceme mít jenom holou masku,“ uzavřel Kuděla.

Zdroj: ct24.ceskatelevize.cz