Vědci našli na Chebsku nový pramen s radonem. Podle měření nejradioaktivnější v Česku

Vědci z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy objevili u Plesné na Chebsku nový pramen s obsahem radonu. Podle výsledků měření jde o přírodní vývěr na povrch země s nejvyšší radioaktivitou v České republice. Místo nálezu upravili a vodu dál zkoumají. V budoucnu by mohla sloužit k lázeňské léčbě.

Vědci označují místo v lese nedaleko Plesné, kde pramen nalezli, za jednu z největších přírodních zajímavostí v Česku. Jezírko má hloubku 70 centimetrů, teplota vody v něm je 8 až 11 stupňů Celsia.

„V tom prameni jsme naměřili dávkový příkon záření gama osm mikrogray za hodinu. Rozhodně je to pramen, který je nejradioaktivnější v České republice. Z hlediska minerálních vod je to jeden z největších objevů za posledních několik let,“ komentoval nález odborný asistent Přírodovědecké fakulty UK Viktor Goliáš.

Voda z pramene vytéká rychlostí zhruba dva a půl litru za minutu. Údajně chutná jako dobře vychlazená, málo mineralizovaná voda. Nově objevený pramen je lidem volně k dispozici. Můžou ho pít, ale po menších dávkách. Další užívání je nutné konzultovat s lékařem.

Radonová voda proslavila Jáchymov

Na léčbě radioaktivní vodou jsou závislé nejznámější radonové lázně v Česku – Jáchymov. Radonovou vodu používají k léčbě revmatických onemocnění, artróz, metabolických poruch nebo třeba roztroušené sklerózy.

„Radonová voda se v našich podmínkách užívá téměř výhradně ke koupelím, ponořit se do té vody, nehýbat se a nechat ozářit celotělově,“ uvedl generální ředitel Lázní Jáchymov Eduard Bláha.

Pramen u Plesné nyní vědci dál zkoumají. Odebírají vzorky, měří teplotu, výkon i aktivitu vodu. Podle nich má mimořádné léčivé účinky, a taky by v budoucnu na místě mohly vzniknout třeba lesní lázně.

Autor: ter
Zdroj: ct24