Vědci bojují za to, aby aktuální letní čas byl poslední, který zažijeme. Spustili webové stránky, které mají přesvědčit laiky i poslance

Evropská komise rozhodla o zrušení střídání času v roce 2018. Píše se rok 2020 a stále ve střídání času pokračujeme. Proč? Protože na tom, který čas bude zaveden celoročně, se mají dohodnout samotné členské státy. Termín zavedení celoročního času nyní není znám.

Hvězdárna a planetárium Brno právě uvedla v život web Zachraňme středoevropský čas - www.stredoevropskycas.cz, který byl připraven ve spolupráci fyziologů a astronomů. Uvádí vědecké důkazy přemluvené do srozumitelného jazyka veřejnosti, proč má být v rozhodnutí o budoucím čase preferován středoevropský (nebo také lidově zimní) čas. Ten je totiž tím přírodním, symetrickým a tedy přirozeným. Vzpomeňme si na jeho výhody ze soboty na neděli, kdy - doufejme naposledy - použijeme letní čas.

"Odborníci poukazují na to, že správná synchronizace našich vnitřních hodin s denní dobou je nezbytná pro zdraví. A že porucha časové regulace souvisí s výskytem řady civilizačních chorob. Ponechání standardního času celoročně (tedy nikoliv letního) umožní lepší seřízení našich vnitřních hodin a přispěje ke zmírnění výskytu civilizačních chorob. Tak to udělejme," shrnuje Jiří Dušek, ředitel Hvězdárny a planetária Brno.

Podle vědců totiž není podstatné, že díky letnímu času zažijeme v létě delší dny. Mnohem důležitější například je, že díky přírodnímu - středoevropskému času zažijí děti i pracující při cestě do práce více denního světla. ,,Pokud bychom přestali střídat čas a ponechali bychom ten letní, tak například kolem zimního slunovratu bude v devět ráno ještě tma a děti budou v zimě do školy chodit za tmy mnoho týdnů," upozornil Jiří Dušek.

Proč zavést středoevropský čas?

Ačkoliv se to leckomu nelíbí, že by neměl dlouhé letní večery na zahradě, vědecké důvody z oblasti fyziologie mluví jasně. Úvahu lze rozdělit do jednotlivých kroků:

  • Střídání času je nesmysl, nikomu a ničemu dnes už neprospívá.
  • Pokud střídání času pošleme do propadliště dějin, jaký čas si pak nechat?
  • Jedině ten, kdy je Slunce v ravé poledne nad jihem.
  • Proč? Pro náš organismus je mnohem důležitější ranní světlo než prodloužený večer.
  • Jediným řešením je středoevropský čas, tedy čas symetrický nebo ještě léte přečeno přírodní.

Více informací najdete zde nebo na webu stredoevropskycas.cz.

Zdroj: enviweb.cz
Ilustrační foto: pixabay.com