Ve čtvrtek se Praha podívá do budoucnosti. Na akci Future Port se objeví i kyborg

Praha se 6. a 7. září znovu stane evropským epicentrem „exponenciálních“ technologií. Future Port Prague se vrací do Pražské tržnice v rozšířené dvoudenní podobě a se spoustou novinek.

Desítky řečníků z Evropy i Spojených států vystoupí na třech pódiích – konferenčním, festivalovém i pro sympozium řešící etiku strojů. Více než stovka vystavovatelů pak zaplní prostory tržnice svými elektrickými auty, domy budoucnosti, superpočítači, drony, roboty, 3D tiskárnami či nanotechnologiemi. Často nejlepšími světovými objevy a technologiemi z dané oblasti.

Konference s hvězdnými řečníky

Ve čtvrtek 6. září se otevřou brány celodenní konference, která hostí řečníky z celého světa. Mezi potvrzenými hosty jsou například Dr. Anita Sengupta, kosmická inženýrka NASA a viceprezidentka společnosti Virgin Hyperloop One miliardáře Richarda Bransona, americký futurolog, přispěvatel magazínu Forbes a bývalý viceprezident Disney a AOL Charlie Fink nebo spoluzakladatel Wikipedie, Dr. Larry Sanger.

Z Curychu přijede promluvit o spojení lidstva a technologií futurista Gerd Leonhard, kterého magazín Wired zařadil mezi 100 nejvlivnějších osobností dnešní Evropy, a nebude chybět ani Holanďan Yuri van Geest, spoluautor bestselleru Exponenciální organizace, či Roman Yampolskiy, světově uznávaný odborník na umělou inteligenci a kybernetickou bezpečnost, tvůrce více než 100 vědeckých publikací.

Veletrh plný novinek

Škoda Auto Digilab spolu se Škoda Design představí koncept Vision X, který se v březnu předvedl světu v Ženevě. Čeští VRgineers pak v české premiéře odhalí XTAL – objev na poli virtuální reality dobývající světová média, který získal prestižní nominaci VR Awards v kategorii VR Headset roku 2018.

Ve VR hale plné novinek z oblasti virtuální reality se představí nejen ukázka největší současné pražské atrakce s virtuální realitou Golem VR, ale také další světová senzace – hra Beat Saber. Jedním z taháků festivalu bude i chytrý soběstačný mikrodomov poháněný větrnou a sluneční energií Ecocapsule nebo zařízení Orcam MyEye 2 pro nevidomé a zrakově postižené, které dokáže „vidět“ za ně.

Invidia představí první osobní superpočítač pro řešení úloh strojového učení a umělé inteligence a letos přivítáme například průmyslového robota Yumi od ABB se dvěma pažemi pro montáž drobných součástek, který dokáže spolupracovat s člověkem.

Jak bude za pár let vypadat každá domácnost, uvidí návštěvníci v domě budoucnosti společnosti Alza a nebudou chybět oblíbené oficiální závody dronů světové úrovně, nejkompaktnější Fusion-Drone či autonomní vojenský obranný dron, který dokáže přesně zaměřit a zneškodnit jiný dron.

Open-air festival

Kromě výstavní části budou stejně jako v loňském roce po oba dva dny probíhat na venkovním pódiu prezentace desítek českých i Evropských odborníků na moderní technologie. Nebudou chybět zástupci firem jako Invidia, Wikipedia, IBM či americké Ispace. Pozornost médií již nyní budí i Kevin Warvick, britský kyborg, Liliana Berezinková, která představí unikátní kosmetickou masku z nanovláken, či Dolfi Müller, starosta švýcarského města Zug, často označovaného jako CryptoValley.

Machine Ethics Symposium pod vedením legendární Nell Watson

Loni ještě jako garantka oblasti AI, tedy umělé inteligence, letos hostitelka samostatné konference, která bude řešit otázky z oblasti etiky strojů. Nell si do Prahy na 7. září pozvala největší světové odborníky na tuto problematiku, mezi kterými nechybí Wendell Wallach, Ryan Jenkins, Anish Mohammed či Skinner Layne.

Společně s dalšími hosty se zaměří například na to, jak efektivněji nastavit etické otázky v technologii, která bude v dohledné době hrát zásadní roli v životech lidí – například umělá inteligence již v současnosti proměňuje celá odvětví – ve zdravotnictví pomáhá s diagnostikou chorob včetně rakoviny, je nosnou technologií v autonomní dopravě nebo při řízení celých měst.

Future of You hala a workshopy prověří praktické dovednosti účastníků

Další zajímavou zastávkou na festivalu je hala Future of You, kde budou kromě veletrhu pracovních příležitostí i přednášky z oblasti využití lidského potenciálu, schopností a dovedností člověka v budoucnu. Mezi řečníky na pódiu vystoupí například Jan Straka, Diana Rádl Rogerová, Tomáš Hajzler, Silvie Lauder, Jan Lukačevič či Alžběta Krausová.

Organizátoři letos nově připravili praktické workshopy zaměřené na to, jak využívat technologie a metody exponenciálního leadershipu. Společně s lektory budou účastníci vyrábět chatboty, studovat blockchain, sestavovat cryptotrezor, zkoumat nanovlákna či zkoušet virtuální realitu.

Zdroj: ČT24