V regionu bude po téměř 30 letech obnoven výzkum v oblasti lázeňství a balneologie

Na podzim zahájí v Karlovarském kraji svou činnost Institut lázeňství a balneologie a stane se tak první veřejnou výzkumnou institucí na území našeho regionu. Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR rozhodlo o jeho zápisu do rejstříku veřejných výzkumných institucí v závěru dubna.

Výzkum v oblasti balneologie byl zařazen mezi pět strategických projektů Karlovarského kraje s významným dopadem na hospodářskou transformaci celého regionu. Úkolem nově vzniklé organizace bude získávat data, která by potvrdila pozitivní účinky přírodních léčivých zdrojů na lidský organismus. Dále by se měla soustředit na vzdělávání ve všech úrovních, od základních až po vysoké školy, včetně celoživotního vzdělávání. Institut se také zaměří na rozvoj regionu s ohledem na využití přírodních léčivých zdrojů, a to ve spolupráci s agenturou CzechInvest. Jedním z dalších úkolů má být i standardizace a následná certifikace lázeňských provozů.

Zhruba do šesti měsíců od zápisu do rejstříku veřejných výzkumných institucí by měly být ustanoveny základní orgány institutu, jako je rada, dozorčí rada a ředitel. „Tento týden jsme vyhlásili výběrová řízení na obsazení pozic odborných pracovníků, grantového manažera a developera, který bude vyhledávat strategické příležitosti v oblasti lázeňství a balneologie v regionu. V institutu by mělo v letošním roce pracovat celkem osm osob,“ upřesnil krajský zastupitel Vojtěch Franta.

V rozpočtu Karlovarského kraje je pro institut na rok 2019 vyčleněna částka téměř 5 milionů korun a další nemalé finance jsou připraveny na realizaci záměru v projektu Smart Akcelerátor 2.0. Karlovarský kraj chce rovněž čerpat prostředky z programu RE:START nebo z Technologické agentury (TA ČR). „V současné době jednáme s Magistrátem města Karlovy Vary o umístění institutu v budově bývalé základní školy na nábřeží Jana Palacha. Zároveň jsme obdrželi nabídku od města Mariánské Lázně, kde by mohl být institut v prostorách bývalé stáčírny minerálních vod. V ideální situaci by v jedné budově kromě institutu sídlila i vysoká škola zaměřená na balneologii a další odborné lázeňské instituce nebo také balneologická knihovna. Tato budova by se mohla stát centrem balneologie, nejen v České republice ale i v Evropě,“ doplnil Vojtěch Franta.
autor: Naďa Krásná|zdroj: Krajský úřad Karlovarského kraje )


Zdroj: vary.rozhlas.cz