Tomáš Mikolov, expert na umělou inteligenci, se vrací na ČVUT

Tomáš Mikolov získal své renomé ve vědecké komunitě i mezi širokou veřejností zejména tím, že skokově zdokonalil fungování aplikací pro rozpoznávání a zpracování jazyka, například překladač Google. Podařilo se mu to vytvořením nových modelů neuronových sítí, které výrazně překonaly předchozí přístupy pro modelování jazyka. Jeho výzkumná činnosti mu začátkem roku 2019 vynesla Cenu Neuron za Významný objev v oblasti Computer Science. Tomáš Mikolov je nejvýraznějším Čechem ve světě umělé inteligence, jeho výzkum dělá z jazyků matematiku a na jeho umění spoléhali v Microsoftu, Googlu i Facebooku. Nyní se vrací do Česka.

V Českém institutu informatiky, robotiky a kybernetiky (CIIRC), který je součástí ČVUT v Praze, se zaměří na vývoj silné umělé inteligence.

Jsme velice rádi, že se podařilo obsadit jednu ze tří nově vytvořených výzkumných pozic právě takovouto osobností,“ tvrdí Vladimír Mařík, vědecký ředitel CIIRC ČVUT a hlavní koordinátor projektu RICAIP. „Pan Mikolov přinese do CIIRC další tolik potřebné inovativní přístupy. Naším dlouhodobým cílem v CIIRC i RICAIP je podpořit strukturální změny akademického prostředí, zasáhnout proti stereotypům a umět co nejlépe reagovat na požadavky průmyslu i společnosti. Věřím, že se nám to díky špičkovým talentům, jako je Tomáš Mikolov, podaří,“ dodal Vladimír Mařík.

Po celé té době už jsem cítil, že se chci jednou vrátit. Měl jsem příležitost spolupracovat s celou řadou světově známých vědců z oboru umělé inteligence. Byla to skvělá zkušenost, ale zjistil jsem, že ten vědecký svět není až tak velký, jak se zdá,“ říká Mikolov. „Pracovat na nových nápadech s chytrými lidmi můžete kdekoli na světě, i u nás v Česku.“

Podle jeho slov pro návrat do vlasti rozhodlo i to, že Česko nabízí dobré a bezpečné podmínky pro život. „Když se naskytla příležitost na CIIRC ČVUT, bylo rozhodování o to jednodušší. Jsou tu zajímaví lidé s velkým rozhledem a mezinárodními zkušenostmi.

Český vědec se na ČVUT zapojí do projektu RICAIP (Research and Innovation Centre on Advanced Industrial Production), který patří k programu Evropské unie pro „rozvoj umělé inteligence a robotiky pro pokročilou výrobu“. Jeho cílem je vyvinout takzvanou silnou umělou inteligenci, která bude schopná samostatného evolučního vývoje

Zdroj: forbes.cz

Ilustrační foto: pixabay.com