Student přírodovědecké fakulty pracuje na novému typu účinných antibiotik

Vývoji nového typu účinných antibiotik by mohl výrazně pomoci výzkumný projekt studenta přírodovědecké fakulty Ondřeje Kováče, který své bádání zaměřil na první totální syntézu antibiotika Kibdelomycin. Tato látka vykazuje zajímavou širokospektrální antibakteriální aktivitu a má velkou šanci stát se základním kamenem nového antibiotika, s jehož pomocí by lékaři mohli lépe bojovat s rostoucí rezistencí životu nebezpečných bakterií. Ondřej Kováč díky tomuto projektu patří mezi dva letošní držitele grantu Nadace Experientia. 

Totální syntéza by přispěla k přípravě Kibdelomycinu a k potvrzení jeho chemické struktury. Mohlo by to vést k vývoji nového typu antibiotik na bázi Kibdelomycinu se zajímavými antibakteriálními vlastnostmi. Samozřejmě se jedná o velmi složitou strukturu, syntéza si bude určitě žádat více než rok práce v laboratoři," popsal svůj projekt Ondřej Kováč, který na přírodovědecké fakultě studuje organickou chemii.

Vědci podle Kováče předpokládají, že je látka Kibdelomycin inhibitorem DNA gyrásy a bakteriální topoisomerásy IV, což jsou důležité enzymy nezbytné pro DNA replikaci bakteriálních buněk. Snížení aktivity těchto dvou enzymů pomocí Kibdelomycinu by mělo výrazný antibakteriální efekt.

Student Ondřej Kováč od Nadace Experientia získá částku 950 000 korun, díky níž vycestuje na roční stáž na Universität Innsbruck, kde bude pokračovat v projektu věnovanému totální syntéze nového antibiotika Kibdelomycinu.

Získání grantu mě moc potěšilo, splnil se mi sen. Manželé Dvořákovi, kteří nadaci vedou, jsou úžasní v tom, co dělají. Podporují mladé vědce, chtějí jim usnadnit začátek samostatné vědecké kariéry a šířit dobré jméno české chemie," uvedl Ondřej Kováč.

Nadace Experientia byla založena v roce 2013. Díky vědeckým start-up grantům podporuje mladé vědce a vědkyně z oboru organické, biorganické a medicinální chemie na českých i zahraničních stážích. S novými stipendisty Nadace Experientia podpořila již 15 mladých vědců a dvě výzkumné skupiny. Celková částka vyčleněná na podporu mladých vědců je již 26 milionu korun.

Zdroj: zurnal.upol.cz

Ilustrační foto: pixabay.com