Start-up ze studentského projektu získal na 80 milionů korun

Při Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR vznikla nová start-up společnost DIANA Biotechnologies, která bude rozvíjet unikátní technologii postgraduálního studenta Václava Navrátila s potenciálem významně zlepšit diagnostiku nemocí a urychlit vývoj nových léčiv. Start-up si získal důvěru investorů ze skupiny bpd partners, kteří do projektu vloží přes 80 milionů korun.

Nová firma bude rozvíjet technologii DIANA (DNA-linked Inhibitor Antibody Assay), kterou během svého doktorského studia vyvinul v laboratoři Jana Konvalinky na Ústavu organické chemie a biochemie Václav Navrátil. Unikátní postup umožňuje velmi citlivě stanovit množství enzymů a jiných proteinů v roztoku, např. v lidské krvi, moči nebo slinách. To by v praxi mělo lékařům pomoci diagnostikovat některé nemoci (např. rakovinu či různá infekční onemocnění) ve stádiu, kdy nejsou současnými prostředky zjistitelné. Technologie má ale ještě druhou významnou aplikaci. Umožňuje testovat velké množství chemických látek a rychle a spolehlivě mezi nimi nalézt ty nejvhodnější pro vývoj nových léků.

Citlivější detekce enzymů

„Naše technologie umožňuje až o několik řádů citlivější detekci enzymů v krvi než současně používané metody, a proto vidíme řadu nových a významných aplikací,“ říká Václav Navrátil, jednatel nově založeného start-upu. „Firma DIANA Biotechnologies bude technologii dále rozvíjet a nabízet různé služby a produkty pro diagnostiku a vývoj léčiv. Díky podpoře od investorů ale budeme schopni začít i vlastní vývoj léčiv. Ve spolupráci s univerzitami, Akademií věd a jinými firmami se chceme v příštích letech stát regionálním centrem vývoje léčiv propojujícím akademický výzkum a průmyslový vývoj.“

Firma DIANA Biotechnologies, která bude sídlit v českém centru biotechnologií ve Vestci u Prahy, vzniká s podporou akademického inkubátoru i&i Prague a vstoupili do ní investoři ze skupiny bpd partners, kteří v příštích letech do projektu vloží přes 80 milionů korun.

„Naše skupina se již delší dobu zabývá investicemi do start-up projektů a přímou podporou některých projektů v oblasti biotech a medtech,“ uvádí Miroslav Tvrzník, zástupce bpd partners. „Projekt DIANA Technologies není naším prvním společným projektem s ÚOCHB, patří mezi ty nejzajímavější a cítíme v něm velký potenciál. Jsme rádi, že se nám podařilo efektivně nastavit spolupráci s týmem DIANA Biotechnologies i s ÚOCHB jako takovým, a věříme, že naše účast na projektu přinese kromě podpory inovativního výzkumu i zajímavé synergie s dalšími projekty, v nichž se naše skupina angažuje v ČR i ve světě.“

Technologie DIANA byla vyvinuta na Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR, odkud vzešly i velké objevy Antonína Holého. Ústav je znám tím, že se snaží systematicky podchycovat výsledky základního výzkumu uplatnitelné v praxi a pomáhat jim v přechodu do světa obchodu. To má na starosti dceřiná společnost ústavu IOCB Tech (dříve IOCB TTO).

Dva mezinárodní patenty

„Je skvělé vidět, že mezi řadou úspěšných projektů, které vycházejí z našich laboratoří a získávají si pozornost velkých komerčních partnerů, se dokáže prosadit i práce, která vznikla v rámci postgraduálního studia,“ říká Martin Fusek, ředitel IOCB Tech a zástupce ředitele ÚOCHB. „Technologie Václava Navrátila a jeho kolegů je v současnosti chráněna dvěma mezinárodními patentovými přihláškami. Poskytli jsme také dvě jednorázové licence přední americké univerzitě a jedné globální farmaceutické firmě. Skvělým výsledkem je samozřejmě i to, že do firmy, kterou jsme založili, vstoupili i investoři z bpd partners.“

Založení nové firmy, která bude rozvíjet výsledky základního výzkumu, vítá i předsedkyně Akademie věd ČR Eva Zažímalová: „V Akademii věd ČR vnímáme spolupráci s aplikační sférou jako nedílnou součást výzkumu. Projekt DIANA Biotechnologies vítám jako další skvělý příklad naplňování této důležité části naší práce.“

Kvalitu a potenciál projektu DIANA ukazuje prestižní Cena Wernera von Siemense za nejvýznamnější výsledek vývoje a inovace, kterou Václav Navrátil a jeho tým obdrželi v posledním 20. ročníku soutěže.

„Cílem Ceny Wernera von Siemense je ukázat mladým vědcům, studentům a jejich pedagogům, že jejich práce má obrovský přínos, který si zaslouží ocenění. Jsem nadšený, že pouhých šest měsíců poté, co Václav Navrátil s týmem zvítězili v Ceně Wernera von Siemense, dostává jejich výjimečná technologie DIANA možnost profesionálního rozvoje,“ komentuje vznik start-upu DIANA Biotechnologies Eduard Palíšek, MBA, PhD, generální ředitel Siemens Česká republika. „Věřím, že tento jedinečný příklad bude motivovat další studenty a mladé vědce, aby se do soutěže Cena Wernera von Siemense letos přihlásili.“

Zdroj: AV ČR