Vědci zkoumají kulturní podmíněnost závažných nervových chorob. Mohlo by to zachránit desetitisíce lidských životů.
Na včasném odhalení onemocnění či přizpůsobení léčby potřebám konkrétního pacienta pracují neurologové z výzkumného institutu CEITEC v Brně. Spolu s kolegy z Maďarska a Spojených států zkoumají, jakým způsobem nemoci jako Alzheimerova či Parkinsonova choroba souvisí s rodným jazykem. Masarykova univerzita o výzkumu informovala v tiskové zprávě.
Za užití metod behaviorální neurologie a magnetické rezonance budou odborníci zjišťovat, které oblasti mozku se zapojují do čtení, psaní a řeči v jednotlivých jazycích a zda mohou mít kulturně podmíněné rozdíly vliv na klinické projevy pacientů.
Existuje spojení mezi jazykem a nemocemi?
„Pokud by se potvrdilo, že lidé se stejným postižením mozku mají v různých jazykových prostředích jiné propojení oblastí důležitých pro řeč a vyšší kognitivní funkce, pak by i léčba těchto lidí měla probíhat odlišně a odrážet jejich specifické funkční změny v mozku,“ řekla vedoucí výzkumu Irena Rektorová.
Cílem výzkumného projektu je kromě odhalení neurodegenerativních nemocí v počátečním stadiu rovněž testování léčebných terapií, mezi které patří například stimulace některých mozkových oblastí střídavým pulzním magnetickým polem.
„Jednotlivé oblasti mozku se při řešení různých úkolů propojují do neuronálních sítí. Stimulací jedné nebo více oblastí tak dokážeme posílit celé sítě a dosáhnout například zlepšení některých aspektů řeči,“ uvedla Rektorová.
Autor: kar
Zdroj: ct24