Soutěž Malí zVĚDAvci chce přilákat děti k vědě

Na začátku školního roku startuje soutěž pro děti Malí zVĚDAvci, zábavnou formou chce školáky a jejich rodiče přilákat k vědě a poznání. Úkolem malých soutěžících bude natočit video, ve kterém spolu se svým rodičem předvádějí jednoduchý vědecký pokus. Autoři nejlepších videí pak získají vstupenky pro celou rodinu do jedné z institucí sdružených v České asociaci science center a věcné ceny.

Soutěž organizuje Sekce pro vědu, výzkum a inovace při Úřadu vlády ČR, partnerem je Česká asociace science center. Zahajovací video natočil místopředseda vlády pro vědu, výzkum a inovace Pavel Bělobrádek se svým synem, kteří ukázali, jak nafouknout balonek díky chemické reakci jedlé sody a octa (video ZDE). Soutěžící ale mohou zapojit fantazii a vymyslet celou řadu vlastních pokusů.

„Cílem mého úřadu je mimo jiné propagace a popularizace vědy a výzkumu. Věda neznamená jen suché matematické vzorečky nebo hromady knih, věda může být i zábavná, dobrodružná a užitečná. Budu rád, kdyby si právě toto poznání odnesly děti z naší soutěže,“ uvedl vicepremiér Bělobrádek.

Soutěžit se bude ve třech kategoriích: Cenu Malého zVĚDAvce udělí odborná porota, Cenu za originalitu udělí místopředseda vlády. O Ceně veřejnosti rozhodne počet „lajků“ pod videi zveřejněnými na facebookových stránkách Věda, výzkum, inovace.

Soutěž se bude konat od 1. do 30. září 2016, je určena žákům základních škol a nižších gymnázií. Do soutěže se děti přihlásí tak, že na mobil, fotoaparát nebo videokameru natočí soutěžní video, nahrají jej na Youtube a odkaz na toto video pak spolu s vyplněným registračním formulářem pošlou na adresu soutezvvi@vlada.cz. Podrobnosti o soutěži budou od 1. září 2016 uvedeny na stránkách www.vyzkum.cz.

Zdroj: vyzkum