Soutěž Czech Envi Thesis - nejlepší diplomka/bakalářka z oblasti životního prostředí

Od 1.6. do 30. 9. 2020 se mohou studenti českých vysokých škol hlásit do druhého ročníku celonárodní studentské soutěže Czech Envi Thesis. Ta vybírá nejlepší bakalářské či diplomové práce v oblasti životního prostředí.

Přihlásit se může každý, kdo v roce 2020 úspěšně obhájil nebo do konce září 2020 obhájí svoji bakalářskou či diplomovou práci zabývající se životním prostředím ze společensko vědního pohledu. Finálové kolo soutěže bude veřejné a proběhne 3. prosince 2020 v Ústí nad Labem.

„Hlavním cílem soutěže je podporovat mladé talenty a popularizovat výsledky jejich vědecké činnosti, aby nezůstaly pouze v knihovně dané instituce“ shrnuje poslání Czech Envi Thesis její zakladatel a hlavní organizátor Jan Macháč z Institutu pro ekonomickou a ekologickou politiku (IEEP) při Univerzitě J. E. Purkyně v Ústí nad Labem.

Jak soutěž probíhá?

Soutěž je pořádaná jako dvoukolová. V tom prvním se účastníci (autoři prací) přihlašují prostřednictvím webových stránek do soutěže. Následně v probíhá posouzení prací odbornými oponenty. Pětice nejlepších prací potom postoupí do kola druhého – finálového. Finále soutěže proběhne formou veřejné konference,  kde studenti své práce odprezentují před vědeckou radou. Ta rozhoduje o celkovém vítězi soutěže a zasedá v ní například bývalý ministr životního prostředí Bedřich Moldan nebo uznávaná česká vědkyně Jiřina Jílková. Finálové kolo druhého ročníku soutěže letos opět zaštiťuje ministr životního prostředí Richard Brabec.

Autoři tří nejlepších finálových prací obdrží finanční odměnu ve výši 30 000, 20 000 a 10 000 Kč. Ostatní finalisté se zúčastní mediálního školení od partnera soutěže Vodafone a získají cenné zkušenosti pro svou budoucí kariéru.

„Na minulém ročníku se ukázalo, že o finalisty byl bezprostřední zájem ze strany médií, vědecké veřejnosti i přítomných soukromých firem,“ potvrzuje spoluorganizátor Marek Hekrle. Vedle školení od Vodafonu si tak soutěžící měli možnost odnést i cenné kontakty do budoucna.

„Přestože se jednalo o první ročník soutěže, zájem a ohlasy byly skvělé. Potvrzuje se, že téma životního prostředí nabývá na významu, jak mezi mladými lidmi, tak napříč celou společností. Bylo to pro nás výborná motivace pro přípravu právě vyhlášeného druhého ročníku,“ shrnul Jan Macháč.

Přihlášku do soutěže a další podrobnosti lze nalézt na webových stránkách soutěže. Sledovat novinky o soutěži můžete i na na Facebooku  a Instagramu.