Publikace z Konference o posuzování technologií (TECHNOLOGY ASSESSMENT)

Publikace z konference o posuzování technologií (Technology Assessment)Technologické centrum vydalo ve spolupráci s německým partnerem projektu PACITA (Institute for Technology Assessment and Systems Analysis – ITAS) anglicky psanou publikaci z konference o posuzování technologií (Technology Assessment and Policy Areas of Great Transitions), která se uskutečnila v Praze v roce 2013.

Publikace je rozdělena do pěti kapitol, z nichž každá se věnuje posuzování technologií (technology assessment) z jiného úhlu pohledu. První kapitola prezentuje pohled tří hlavních řečníků konference (Wiebe Bijker, Stefan Böschen a Rut Bízková) na výzvy, kterým v současnosti čelí koncept technology assessment (TA).
V druhé kapitole se autoři věnují problematice institucionalizace TA v různých evropských zemích, ale například i v Japonsku.
V následující kapitole se rozebírá role participace občanů v TA, a to na více projektech, které se v této oblasti již realizovaly.
Čtvrtá kapitola se věnuje aktuálnímu tématu udržitelnosti velkých odvětví, energetiky a mobility v Evropě a Austrálii.
Publikaci uzavírá kapitola o naléhavosti posuzování nových technologií a jejich vlivu na společnost v oblasti zdraví, robotiky, etiky a ochrany soukromí.

Jak píše v doslovu (s. 373) profesor David Cope z Cambridgeské univerzity, tento sborník je jednou z nejkomplexnějších zpráv, jaká kdy vyšla v oblasti technology assessment.

Pokud máte zájem o tištěnou verzi publikace, prosím kontaktujte nás na vancurova@tc.cz.

Sborník ke stažení viz příloha elektronická verze.

  • ISBN: 978-80-7333-106-1
  • Typ publikace: Knihy