Premiér Andrej Babiš jednal během pracovní cesty po Asii o spolupráci ve výzkumu a vývoji

Předseda vlády Andrej Babiš, který je zároveň předsedou vládní RVVI, zahájil v neděli 13. ledna svou týdenní pracovní cestu po Asii. Nejdříve navštívil Singapurskou republiku, kde se setkal s prezidentkou země Halimah Yacobovou a předsedou vlády Lee Hsienem Loongem. Společně jednali o vzájemné obchodní spolupráci, tématech z oblasti vědy, výzkumu a školství a příležitostech pro obrannou spolupráci. Navštívil také centrum pro výzkum autonomních vozidel, setkal se s honorárním konzulem ČR v Singapuru, jednal s ministry financí a zahraničních věcí a zahájil Česko-singapurské podnikatelské fórum.

Premiér Babiš přicestoval společně se zástupci podnikatelské delegace do Singapuru 14. ledna 2019 v odpoledních hodinách místního času. Jeho první kroky vedly do prezidentského paláce, kde byl oficiálně přivítán předsedou vlády Singapurské republiky Lee Hsienem Loongem. Poté se premiér setkal s prezidentkou Singapurské republiky Halimah Yacob a předsedou vlády Singapuru Lee Hsienem Loongem, se kterým vedl bilaterální jednání především o otázkách obchodní spolupráce.

Singapurem jsem skutečně uchvácen, protože je to sice země desetkrát menší, než Česká republika, má polovinu obyvatel, ale z hlediska HDP na obyvatele je de facto lídr na světě. Po příletu zpátky domů navrhnu ministrovi zahraničí, abychom otevřeli v Singapuru české velvyslanectví. Vždyť právě tady se dělá byznys, je to brána do Asie a my u toho chybíme. Rezidentní velvyslanec v Indonésii sem jezdí z Jakarty třikrát ročně a to rozhodně nestačí,“ uvedl po jednání premiér Babiš.

Předsedové vlád diskutovali také o příležitostech pro obrannou spolupráci. Předseda vlády České republiky ujistil singapurského premiéra, že české společnosti mohou nabídnout špičkové technologie např. v oblasti IT, nanotechnologií, biotechnologií, lékařských technologií, E-commerce, ale také v obranném průmyslu.

Kromě obchodních témat se debata dotkla oblasti vědy, výzkumu a školství. Pan Havlíček (místopředseda RVVI, pozn.) měl na jednání s premiérem možnost odprezentovat náš projekt z oblasti vědy a výzkumu. Panu singapurskému premiérovi jsme nabídli, aby nominoval do naší Mezinárodní rady pro vědu a výzkum zástupce ze Singapuru, což ho celkem zaujalo a předpokládám, že by k tomu mohlo dojít,“ vyjádřil se Andrej Babiš.

Druhý den v Singapuru 15. ledna 2019 zahájil premiér setkáním s honorárním konzulem České republiky v Singapuru Kwee Liong Seenem. Jeho práci v oblasti rozvoje vzájemných vztahů ocenil předseda vlády předáním pamětní stříbrné medaile Jana Masaryka.

Následně spolu s ministryní průmyslu a obchodu vystoupil na Česko-singapurském obchodním fóru, kde vyzdvihl hospodářské úspěchy Singapuru a hovořil o věcech, které mají obě země společné. Premiér zde také oznámil, že se s ministrem zahraničních věcí Tomášem Petříčkem předběžně shodli na otevření ambasády v Singapuru v co nejkratší možné době.

„Singapur je v dnešní době z naší strany v oblasti obchodu bezpochyby vnímán jako velmi zajímavý. To dokazuje přítomnost zástupců českých firem. Singapur je spojenec, se kterým sdílíme hodnoty demokracie, práva a odhodlání bojovat proti terorismu v globálním měřítku. Chceme rozvíjet kooperaci v oblasti vzdělávání, vědy, výzkumu a inovací. Nevidíme jej pouze jako obchodního partnera, ale také jako zdroj inspirace díky jeho ekonomické spolupráci se zahraničními vládami,“ uvedl předseda vlády na podnikatelském fóru.

Po zahájení podnikatelského fóra jednal Andrej Babiš se singapurským ministrem financí Heng Swee Keatem a ministrem zahraničních věcí Vivianem Balakrishnanem. Tématem jednání byla především podpora volného obchodu a snaha společně čelit ekonomickým výzvám současnosti. Podle premiéra je Singapur jedním z klíčových partnerů v oblasti jihovýchodní Asie.

Na konci dne český předseda vlády navštívil výzkumné centrum pro vývoj autonomních automobilů CETRAN. V průběhu návštěvy bylo podepsáno Memorandum o spolupráci mezi VŠCHT a Nanyangskou technologickou univerzitou. Při prohlídce výzkumného centra si Andrej Babiš i ministryně průmyslu a obchodu Marta Nováková vyzkoušeli projížďku autonomním vozidlem. Premiér se dozvěděl detaily o vývoji autonomních elektrobusů a jejich zavedení do provozu v roce 2022. „Zajímavé je, že sami nevědí, jak to veřejnost přijme, protože nastupovat do autobusu, kde není řidič, může být pro lidi i psychologický problém. Ale tímto směrem přemýšlejí všichni výrobci aut i autobusů. To, že jsme podepsali spolupráci a můžeme na tom participovat, je pro nás prospěšné,“ řekl předseda vlády.

Singapur patří mezi ekonomicky nejvyspělejší státy světa a je vstupní branou na trhy jihovýchodní Asie. V březnu 2016 otevřela agentura CzechTrade novou zahraniční kancelář v Singapuru. V roce 2017 přesáhl export z ČR hodnotu 300 milionů dolarů. V roce 2018 podepsala Evropská unie a Singapur dohodu o volném obchodu a dohodu o ochraně investic.

V odpoledních hodinách se předseda vlády s delegací přesunul ze Singapuru do Thajského Bangkoku, kde bude v pracovní cestě pokračovat.

Zdroj: vyzkum.cz, vlada.cz