Poslední možnost hlasovat v ekologické soutěži E.ON Energy Globe

Ekologická soutěž E.ON Energy Globe má pět kategorií, a to Obec, Firma, Stavba, Vzdělávání a Produkt. Přihlášené projekty se zaměřují na úsporu energie a ochranu přírody. Široká veřejnost má nyní poslední možnost vybrat vítěze jednotlivých kategorií. Lidé mohou podpořit své favority na webu soutěže www.energyglobe.cz, a to už jen do 15. září 2019.

Do aktuálního ročníku soutěže E.ON Energy Globe se přihlásilo celkem 273 projektů. Odborná porota vybrala v každé kategorii vždy dva nejlepší. Hlasující mají už jen posledních pár dní na to, aby v duelu podpořili ten podle nich zajímavější a inovativnější. Na pár šťastlivců navíc čeká hodnotná cena. ,,Ze všech hlasujících poté vylosujeme několik výherců, kteří získají například auto ŠKODA SUPERB iV s plug in hybridním pohonem na tři měsíce zdarma, elektrokolo od společnosti svetelektrokol.cz nebo poukázky do Hornbachu," doplňuje Vladimíra Glaserová z organizačního týmu soutěže.

Vítězové jednotlivých kategorií 11. ročníku soutěže E.ON Energy Globe budou představeni na slavnostním vyhlášení, které letos moderují Vladimír Kořen a Maroš Kramár. Záznam ze všemi očekávaného večera mohou lidé zhlédnout v televizním vysílání ČT1.

Nominované projekty

V kategorii Obec porota ocenila severomoravské Mikolajice za využívání obnovitelných zdrojů energie. Obec využívá nejen klasickou fotovoltaickou elektrárnu s akumulací vyrobené elektřiny, ale též unikátní mikroelektrárnu WAVE na biomasu. Soupeřit bude s městem Vsetín, které se snaží zdokonalovat místní odpadovou infrastrukturu. Vybudovalo systém pro používání vratných nápojových kelímků a ve spolupráci s neziskovým sektorem vyrábí znovupoužitelné textilní sáčky.

V soutěžní kategorii Firma komisi zaujal projekt pohonu autobusu biometanem. Ten vznikl v brněnské čistírně odpadních vod při zpracování čistírenských kalů. Projekt je ojedinělou ukázkou komplexního energetického využití bioodpadu. Nominaci získala také mobilní úpravna vody na přívěsném vozíku. Jde o unikátní zařízení pro výrobu pitné vody, jehož technologie si poradí i s velmi znečištěnou zakalenou vodou třeba z kaluže a pitnou vodu poskytne už po třiceti minutách od dopravy na místo.

Prvním projektem nominovaným v kategorii Stavba je mateřská škola v pasivním standardu v obci Sedlejov. Stavba moderní budovy zachovává původní charakter vesnické zástavby. Druhou nominaci získal projekt multifunkčního bytového domu Luka Living. Komplex je příkladem moderní a energeticky úsporné rezidenční stavby, jichž v Česku stále moc nenajdeme.

V kategorii Vzdělávání porota vybrala centrum ekologické výchovy a vzdělávání pro všechny generace Toulcův dvůr. Ten se snaží již 25 let vést děti i dospělé k odpovědnému vztahu k přírodě a společnosti. O vítězství ve své kategorii bude bojovat s Včelí Stráží. V tomto sdružení se děti a mládež po celé republice starají o záchranu včel a všech hmyzích opylovačů. Učí se chránit hmyz i přírodu a natáčejí včelařské návody, které sdílejí na internetu.

V nové kategorii Produkt se porotě nejvíce líbila aplikace pro záchranu nesnědeného jídla z restaurací a rozložitelné nádobí vyrobené z odpadu. Aplikace Nesnezeno.cz má pomoci v boji proti plýtvání s jídlem v gastro provozech. Spolupracující podniky mohou přes aplikaci prodat ve slevě zbylé porce jídla, které by jinak skončily v odpadkovém koši. O ocenění nej ekologický produkt soutěží s materiálem společnosti ReFork, který je 100% rozložitelný v přírodě a slouží k výrobě ekologických kelímků, příborů, tácků a celé řady obalových materiálů. Společnost tak chce svým úsilím jednou provždy zatočit s jednorázovým plastovým nádobím.

Více informací o soutěži i hlasování je možné najít na webu www.energyglobe.cz.

Zdroj: enviweb.cz