Ostrava se chce stát centrem prvotřídního vzdělávání. Co pro to dělá?

Ostrava podpořila projekt Talentmanagement Ostrava 2018 – mezinárodní konferenci, jejímž tématem je podpora nadání. Jak odhalit talent a rozvíjet ho? Podporuje české školství talenty dostatečně? Konference odpoví.

V Ostravě se bude konat mezinárodní konference o práci s talenty, na které se setkají významní odborníci z České republiky i zahraničí. Cílem dvoudenní konference je navzájem se inspirovat, předat si zkušenosti a poznatky, sdílet příklady dobré praxe a propojit všechny, kteří talent umí odhalit a vědí, jak o něj pečovat a rozvíjet ho.

Konference se uskuteční ve dnech 8. a 9. března v prostorách industriální multifunkční auly Gong v Dolních Vítkovicích. Hlavními hosty konference jsou v tuto chvíli primář František Koukolík, přední český neuropatolog, spisovatel a publicista a za druhou stranu, jako zástupce nikoliv přírodovědných, ale uměleckých talentů, bude hostem baletní mistr, herec a choreograf Vlastimil Harapes.

Ostrava talenty podporuje tak velkoryse, jako žádné jiné město v ČR, takže je jasné, že této konference se zúčastní především ředitelé a pedagogická veřejnost všech stupňů ostravských škol a škol Moravskoslezského kraje.

Ovšem důležité jsou i zahraniční zkušenosti, se kterými přijede například doktorka Viera Grohová, ředitelka ZŠ Letná z Popradu, která má s prací s talenty dlouhodobě vynikající výsledky. Dále zde vystoupí zástupci univerzit - například Centrum pro výzkum vzdělávání v přírodovědných oborech, které je součástí Přírodovědecké fakulty Ostravské univerzity, budou prezentovat docentka Jana Škrabánková a doktor Jiří Rozehnal.

Mnoho prezentací bude věnováno předškolním dětem a raným školáčkům. Talent je důležité objevit u dětí co nejdříve a pak je ho třeba rozvíjet. Na tom se určitě shodnou všichni přednášející.

Součástí konference bude rovněž prezentace již probíhajících projektů, které podpořilo statutární město Ostrava v rámci dotačního Programu na podporu vzdělávání a talentmanagementu v oblasti technických a přírodních věd.

Prostřednictvím tohoto programu město podpořilo rozvoj technického i přírodovědného vzdělávání a práci s talenty 50 milióny korun. Tyto finance umožňují výrazně podpořit popularizaci tohoto vzdělávání a vytvářet výjimečné prostředí pro vzdělávání talentů od mateřských přes základní, střední až po vysoké školy, ale i v dalších vzdělávacích institucích a školských zařízeních zájmového vzdělávání.

Rozpoznat talent u dětí a rozvíjet jejich potenciál již v dětském věku je moudré nejenom pro samotného jedince, ale i pro společnost. Město Ostrava myslí na svou budoucnost, a proto vytváří mimořádné podmínky pro mimořádné talenty, aby se stalo centrem prvotřídního vzdělávání a městem pro život.

Statutární město Ostrava podpořilo tuto konferenci částkou zhruba 1,5 miliónu korun. Jako organizátor této konference byl vybrán v rámci dotačního řízení zapsaný spolek Perseus.

Zdroj: novinky.cz