Firma Unex z Uničova na Olomoucku získala prestižní zakázku. Vyrábí mohutné podvozky pro nové mobilní odpaliště vesmírných raket Ariane 6 na kosmodromu ve Francouzské Guyaně.
Strojírensko-metalurgická společnost Unex nyní pracuje na 16 sadách podvozků a spojovacích prvků. Podle ředitele produktové skupiny těžké strojírenství společnosti Unex Michala Kemlera jde o dodávku zhruba 810 tun ocelových konstrukcí. Hodnota kontraktu nebyla zveřejněna.
„Šlo o jedno z nejnáročnějších výběrových řízení, které jsme kdy v Unexu absolvovali. Úspěch nás těší o to více, že hodnotícím kritériem nebyla pouze cena, ale především celková kvalita.“ řekl Michal Kemler ředitel produktové skupiny těžké strojírenství společnosti Unex.
Unexu v tendru na dodávku podvozků pro mobilní odpaliště raket Ariane 6 pomohly jeho reference. Podnik totiž vyrábí podvozky pro kolesová a lopatová rypadla, nakladače, zakladače a další těžkotonážní stroje. „Dodáváme těm nejnáročnějším zákazníkům z řad předních světových průmyslových korporací,“ podotkl Kemler.
Nadrozměrný náklad bude přepraven do přístavu a poté jej loď přes Atlantský oceán dopraví na kosmodrom Evropské vesmírné agentury ve Francouzské Guyaně, kde je už v plném proudu stavba nového mobilního odpaliště. Raketa Ariane 6 by se na oběžnou dráhu kolem Země měla poprvé vydat v roce 2020, kdy nahradí dosud používanou raketu Ariane 5.
Do projektu Ariane 6 se zapojila celá Evropa
Na výrobě hlavních částí rakety Ariane 6 se podílejí Španělé, Italové, Němci, Belgičané, Francouzi a několik dalších zemí. Další firmy a státy pracují na výstavbě nového odpaliště. Právě pro mobilní budovu odpaliště jsou určeny podvozkové sety, které Unex vyrábí pro partnerskou společnost Eiffage Métal.
V uničovském závodě Unexu se podvozkové sety pro odpalovací rampu Ariane 6 nejen vyrobí, ale také smontují včetně pohonů, elektrických komponentů a hydraulických rozvodů. Technici podvozky v Unexu zkušebně oživí, aby vyzkoušeli jejich funkčnost a pozdější snadnou aplikaci na montážním místě ve Francouzské Guyaně.
Strojírensko-metalurgická společnost Unex předloni zvýšila tržby meziročně o šest procent z 2,405 miliardy korun v roce 2015 na 2,56 miliardy. Ve finančních plánech na rok 2017 vedení Unexu očekávalo meziroční růst tržeb o deset procent.
Většinu produkce firma vyváží do zahraničí. Ve třech závodech v Uničově, Olomouci a slovenské Snině skupina Unex zaměstnává zhruba 2000 lidí.
Pětku nahradí šestka
ESA provozuje sérii kosmických nosných raket Ariane. V současnosti se používá Ariane 5 a šestá se připravuje. Raketa je sestrojena zejména pro vynášení telekomunikačních družic a také vesmírné lodě ATV. Větší nosiče Ariane doplňuje další nová raketa Vega.
Na jejím projektu se zatím podílí sedm členských států ESA. Vega startovala z kosmodromu ve Francouzské Guyaně v roce 2012 a vynesla na oběžnou dráhu Země trojici satelitů.
Generální ředitel Výzkumného a zkušebního leteckého ústavu Josef Kašpar již dříve podotkl, že přijetí ČR do prestižního programu kosmických nosných raket Ariane a Vega znamená spolupráci s největším evropským konsorciem Airbus Safran Launchers, které rakety vyrábí. „Nejen náš ústav, ale více firem z ČR se bude podílet na vývoji, zkouškách a následné sériové výrobě částí pro Ariane 6,“ řekl.
Autor: adr
Zdroj: ct24