Zvířata od nepaměti inspirují umělce i vědce. Už Leonardo da Vinci se snažil napodobit křídla ptáků a vyvinout létající zařízení. Američtí vědci z Harvardovy univerzity se teď ale inspirovali tvorem, který se drží hodně při zemi. Při vývoji nového lékařského lepidla se poučili u slimáků.
Vědecký tým z Harvardovy univerzity vyvinul elastické lepidlo navržené k zacelování ran. Existující medicínská pojidla jsou totiž často slabá a navíc toxická vůči buňkám. Nové lepidlo si ovšem podle výsledků udržuje svou lepivou sílu i ve vlhku a krvi a navíc je kompatibilní s lidskými buňkami.
Jako inspirace vědcům posloužil slimáčí sliz i tvar, informuje britský deník Guardian. Konkrétně jde o evropského slimáka plzáka hnědého (Arion subfuscus) který při obraně využívá zvláštní lepivý sliz z pozitivně nabitých proteinů. Výsledné lepidlo ale také vzhledem připomíná slimáka.
Vědci už látku vyzkoušeli na prasečím srdci a zalepili jím díru. Lepidlo vydrželo pak desítky tisíc simulovaných tepů. Na potkanech také zjistili, že může úspěšně zastavit krvácení.
Jak to funguje?
Američtí vědci využili pozitivně nabité polymery v hydrogelu. Britský server BBC News vysvětluje, že extrémní lepivost pochází ze vztahu pozitivně nabitého lepidla s negativně nabitými lidskými buňkami, ale také kovalentních vazeb na povrchu buňek a způsobu, jakým lepidlo proniká tkání.
Klíčový element ovšem je, že lepidlo absorbuje nárazy i fyzické zatížení, a přitom si udržuje svou lepkavost. Podle výzkumů publikovaných v časopise Science experimenty ukázaly, že lepidlo navíc není toxické a je třikrát silnější než jiná medicínská lepidla.
Další výhodou je, že může být použit na kůži nebo injektováno hluboko do ran, nebo lepit orgány. Přilepí se do tří minut a poté dál sílí. Do půl hodiny je prý silné jako chrupavka.
Tohoto "léčivého slimáka" však ještě lékaři nemají k dispozici. Zatím prokázal své mechanické vlastnosti v laboratoři v testech na potkanech a prasatech, takže jeho využití v lidském těle ještě chvíli potrvá.
Vědci už také vyvíjejí verzi, která by po čase sama zmizela. Podle tvůrců je lepidlo levné. Výzkumné pracoviště pro biologické inženýrství Harvardu (The Wyss Institute) už zažádalo o patent.
Zdroj: irozhlas.cz