Nejbezpečnější router jde do výroby. Vytvořili jej Češi

V tomto týdnu odstartovala výroba údajně nejbezpečnějšího routeru na světě, který by měl zamezit hackerům a škodlivým programům v přístupu do domácí sítě. Není bez zajímavosti, že za zmiňovaným projektem Turris Omnia stojí čeští tvůrci.

 

BEZ KOMENTÁŘE: Co se skrývá pod plastovým krytem? Hardwarová výbava routeru Turris Omnia
Zdroj: CZ.NIC

Právě šéf sdružení Ondřej Filip v pondělí potvrdil, že jde novinka do výroby. „Posledních deset dnů jsme strávili testováním předvýrobních prototypů. Ignorovali jsme přitom víkend i svátky, vše jsme podřídili testování. Vše se zdá být perfektní, výroba tedy může začít,“ prohlásil Filip.

Router Turris Omnia

Router Turris Omnia FOTO: archív výrobce

„Nečekejte však, že dodávky routeru započnou hned zítra. Celý proces výroby bude trvat několik týdnů,“ konstatoval šéf sdružení CZ.NIC. Prvních zařízení se tak zákazníci dočkají pravděpodobně v průběhu září.

Lidé poslali milióny

V první vlně se vyrobí tisíce routerů, které získají přednostně lidé, kteří si je objednali už na konci loňského roku prostřednictvím crowfundingového serveru Indiegogo.com. Právě ten nápadití jedinci a malé podniky využívají k získání potřebných financí pro rozjetí masové výroby.

Na zmiňovaném serveru zaujala novinka tisíce lidí, díky čemuž si čeští tvůrci připsali na svůj účet přesně milión a 518 amerických dolarů, tedy v přepočtu více než 24 miliónů korun. Právě tyto prostředky posloužily k tomu, aby mohla výroba začít.

Router mimochodem dostane každý, kdo přispěl v kampani na serveru Indiegogo částkou alespoň 179 dolarů (4500 Kč). [celá zpráva]

Lze předpokládat, že za podobnou cenu se nakonec novinka objeví i ve volném prodeji.

Jak funguje Turris Omnia? Uživatel se nemusí o nic starat

Práce na projektu Turris započaly v roce 2013, tehdy vznikly i první routery, které byly testovány na omezeném množství českých uživatelů.

Na první pohled vypadá Turris Omnia jako obyčejný router, uvnitř nenápadné bílé krabičky se ale ukrývají pokročilé technologie. Zařízení pohání dvoujádrový procesor Marvell Armada 385, který je taktovaný na 1,6 GHz, a 1 GB operační paměti. Dále jsou k dispozici dva USB 3.0 konektory či slot na SIM kartu.

Vše navíc pracuje pod operačním systémem Turris Omnia, díky kterému dokáže router rychle reagovat pomocí aktualizace systému na aktuální hrozby. Aktualizace přitom přichází přímo od sdružení CZ.NIC, uživatel se nemusí o nic starat. Pro ještě vyšší zabezpečení je novinka vybavena speciálním čipem, jenž se stará o šifrování a identifikaci routeru.

Zdroj: Novinky