Nastala nová éra: vědci dokázali vytvořit mutaci lidského embrya, kterému odstranili vrozenou vadu

Vědcům z několika univerzit se společnými silami podařilo upravit lidské geny u zárodku tak, že odstranili příčinu srdeční vady, na kterou by člověk během života mohl zemřít. Celý výzkum popsali ve studii, již zveřejnil uznávaný vědecký časopis Nature. V budoucnu pomocí této metody budou moci vědci geneticky dále upravovat lidské zárodky a předejít tak například obtížím během jejich života.

Poprvé v historii se týmu vědců z několika univerzit podařilo upravit geny lidského zárodku takovým způsobem, že odstranili příčinu srdeční vady, na niž by člověk v průběhu života zemřel. Popsali to ve studii, kterou zveřejnil vědecký časopis Nature.

Nová vědecká metoda, na níž pracovali specialisté z amerických univerzit v Oregonu a Kalifornii a také univerzit z Číny a Jižní Koreje, otevírá nejen netušené možnosti pro úpravu genů dětí, které by se jinak narodily s nějakou vadou, ale také řadu dosud nezodpovězených etických otázek, jako kdo a kdy by na takovou úpravu měl nárok nebo zda by taková metoda nevedla k "vytváření" dětí určených například k nadstandardním sportovním výkonům nebo vysoce inteligentních.

Jde sice o velký vědecký průlom, ale metoda má daleko k zavedení do běžné praxe, píše deník New York Times. "Jde o příklad genetického inženýrství, o němž se dříve myslelo, že je nemožné," píše deník.

Samotní vědci v úvodu studie varují, že je třeba ještě mnoha zkoušek a zodpovězení mnoha otázek, které s aplikací této metody souvisejí.

Technicky to podle nich není problém, je ale třeba si ujasnit etická a společenská pravidla. Zároveň doporučují, aby se vytvořila nová pravidla pro zacházení s lidskými zárodky a pro jejich genetickou úpravu. V USA je nyní zakázáno provádět klinické testy s genetickými úpravami lidských zárodků.

Vědcům se podařilo nejen geneticky upravit desítky zárodků, v nichž se už nevyskytovala nežádoucí mutace, ale zároveň se vyhnuli vytvoření nějaké nové mutace. Potenciál metody označené CRISPR-Cas9 je ale obrovský například v léčbě nádorových onemocnění, která se dědí v některých rodinách, tvrdí vědci.

Páry, kterým lékaři kvůli dědičným chorobám nedoporučují děti, by se díky výzkumu o děti mohly v budoucnu pokusit. Mezi takové dědičné choroby patří například různé druhy rakovin či Alzheimerova choroba.

autor: Martin Ehl
Zdroj: aktualne.cz