Náplast liberecké studentky byla oceněna v Berlíně. Pomáhá hojení po operacích karcinomu

Koncept nanovlákenné náplasti, která zlepšuje hojení po operacích karcinomu tlustého střeva a snižuje komplikace po zákroku, vyvinula studentka Technické univerzity v Liberci Markéta Klíčová. Projekt uspěl na světovém finále soutěže Falling Walls Lab v Berlíně, kde získal Cenu publika.

Jedinečnost řešení, s nímž přišla Klíčová v týmu s Janou Horákovou na katedře netkaných textilií a nanovlákenných materiálů Fakulty textilní TUL, spočívá v kombinaci dvou materiálů. „Hydrofilní nanovrstva přilne k ráně, kryje ji a usnadňuje hojení, kdežto svrchní vrstva izoluje ránu od prostředí dutiny břišní,“ řekla mluvčí univerzity Barbora Jónová.

Český objev, který zachrání životy

Po resekci části tlustého střeva zasažené karcinomem chirurgové zdravé části orgánu spojí takvanou anastomózou – spojkou. Toto místo bývá příčinnou pooperačních komplikací, které podle studií až u pětiny pacientů končí smrtí. Spojkou totiž může prosakovat obsah střev, který pak způsobí infekci.

„Na trhu jsou materiály, které problém řeší, ale žádný z nich úniku obsahu střev do těla spolehlivě nezabrání. Naše dvouvrstva tu ambici má,“ řekla ke své nanonaplásti Klíčová. Aplikace krycího nanomateriálu je podle ní navíc velmi snadná a obejde se bez zvláštního školení chirurgů. K velkým výhodám patří také to, že nanonáplast není třeba vyndat, až doslouží, tělo ji vstřebá.

Než bude možné nanonáplast použít v chirurgické praxi, čeká ji ještě dlouhá cesta přes klinické testy a Státní ústav pro kontrolu léčiv. „V současné době už probíhají ve spolupráci s Biomedicínským centrem v Plzni in vivo testy nového materiálu na prasatech. V těch zatím dosahuje materiál z liberecké katedry vynikajících výsledků,“ doplnila Jónová.

Zdroj: ČT24