Nanotechnologická konference EuroNanoForum přilákala do Rigy 1 100 delegátů

V lotyšské Rize se mezi 10. a 12. červnem 2015 odehrála konference EuroNanoForum. Největší setkání svého druhu v Evropě pořádá již od roku 2003 každý druhý rok předsednická země Evropské unie.

Celkem se na akci akreditovalo přibližně 1 100 delegátů. Český výstavní pavilon obsadily firmy Contipro, SVCS nebo INGMedical. Prezentovaly se také Elmarco, InoCure a ČVUT. Mezi řečníky na konferenci se zařadily Liliana Berezkinová z Nanopharmy, Zora Střelcová z TESCAN Orsay Holding nebo Lenka Bajarová z Amires.

Ze světových značek se zúčastnily například Dow Corning Corporation, 3M, BASF, Daikin, Grupo Antolin nebo Airbus.

Češi prezentovali především nové způsoby výroby nanovláken. Contipro ukázalo svůj přístroj 4SPIN umožňující vyrábět orientovaná nanovlákna, svoji vlastní technologii má také Student Science a nově se zapojilo ČVUT, jehož přístroj je nyní patentován.

Plenární část patřila roli nanotechnologií a pokročilých materiálů v reindustrializaci Evropy a socioekonomickému dopadu jejich působení. Důraz byl kladen především na existující aplikace nanotechnologií a pokročilých materiálů v různých oborech jako jsou zdravotnictví, čisté technologie, spotřební zboží nebo doprava. Mluvilo se také o způsobech financování a formách spolupráce, intelektuálním vlastnictví a regulaci.

EuroNanoForum je financováno evropským dotačním programem Horizon 2020. V rámci Evropské komise spadá oblast nanotechnologií pod Generální ředitelství pro výzkum a inovace, za které na konferenci vystoupili Clara de la Torre, Rudolf Strohmeier a Christos Tokamanis.