Nadační fond Univerzity Palackého podpořil projekty mladých vědců

Dalších šest mladých vědeckých talentů získalo podporu Nadačního fondu Univerzity Palackého. V letošní, již šesté výzvě uspěli studenti z přírodovědecké, lékařské, filozofické a cyrilometodějské teologické fakulty. Díky Nadačnímu fondu UP, který je jediný svého druhu v republice, tak nyní mají rok na uskutečnění svých ambiciózních projektů.

Vyzkoušet si řídit vlastní projekt, naučit se popularizovat výsledky své práce, mít možnost vycestovat na prestižní zahraniční pracoviště a spolupracovat se špičkami v oboru, to vše umožňuje studentům podpora Nadačního fondu UP. Každým rokem vybírá Správní rada NF UP zajímavé projekty z různých oblastí jako jsou například přírodní vědy, medicína, psychologie, historie, zdravý životní styl nebo umění. Letos Správní rada vybrala šest projektů, celkem ze čtyř fakult UP. Mezi studenty rozdělila přes 670 000 korun. „Potěšilo nás, že i v rámci letošního nestandardního roku se na nás studenti obraceli s mnoha dotazy k připravovaným projektům. Celkem jsme letos obdrželi dvacítku žádostí a máme radost, že kvalita projektů se každým rokem výrazně zvyšuje. Teď nezbývá než čekat, zda a jak vývoj situace poznamená realizaci projektů,“ uvedla Dita Palaščáková z NF UP.

Kdo letos uspěl?

Nejpočetněji je zastoupena přírodovědecká fakulta, a to hned třemi studenty: Veronika Šlachtová získala na svůj projekt Vývoj nových syntetických metod pro přípravu N-fůzovaných heterocyklů s potenciální antibakteriální aktivitou podporu ve výši 49 100 korun, Lukáš Zdražil 157 110 korun na projekt nazvaný Luminiscenční solární koncentrátor založený na bezolovnatých perovskitových nanokrystalech aneb krok vstříc energeticky soběstačným budovám a Marie Pražáková využije na Podporu výzkumu kontrastních látek pro MRI (Magnetic Resonance Imaging = Tomografie magnetické rezonance) 127 860 korun.

David Novák z lékařské fakulty pak může počítat s částkou 165 000 korun, kterou chce uplatnit na Základní výzkum vlivu okolních aminokyselin na aktivní centra proteinů obsahující His a Cys aminokyselinové zbytky, Heleně Pipové z filozofické fakulty pomůže 152 000 korun při Výzkumu závislosti na jídle a vztahu k jídlu a Lukáš Novák z cyrilometodějské teologické fakulty chce přeložit tzv. Torontský dotazník empatie. Na projekt Překlad a adaptace v českém prostředí absentujícího psychodiagnostického nástroje, který může být využit k výzkumu kvality či efektivity zdravotní péče u lidí s onemocněním covid-19 mu má pomoci 19 000 korun.

Vzdělávání a popularizace vědy

Součástí podpory talentovaných studentů je i snaha naučit mladé vědecké naděje zpřístupňovat výsledky jejich práce veřejnosti. „Každým rokem proto rozšiřujeme vzdělávací aktivity, které podpořeným studentům nabízíme. Nově nabízíme různé vzdělávání pro všechny studenty, kteří zvažují či už žijí vědeckou kariéru. Na podzim chystáme kromě workshopu, který se věnuje prezentaci vědy v médiích, i nový formát zaměřený na popularizaci v konceptu applied improvision, kdy budou vědce trénovat herci,“ dodala Dita Palaščáková.

Informace o Nadačním fondu UP najdete ZDE.

Autor: Ivana Pustějovská
Zdroj: UP