Malý jaderný reaktor vědců z Řeže by mohl zásobovat odlehlá místa

Vývojáři z Řeže si nechali patentovat malý jaderný reaktor Energy Well. Zařízení má vyrábět elektřinu až pro 16 tisíc domácností. Celé vybavení se přitom vejde jen do několika lodních kontejnerů.

Reaktor čtvrté generace s výkonem 20 megawatt má rozlohu pouhých 120 metrů čtverečních. Oproti běžným řešením má vyšší účinnost a je také bezpečnější.

K chlazení a k přenosu tepla z reaktoru na turbínu totiž neslouží voda. Místo ní uvnitř proudí mimo jiné roztavená sůl. Ta na rozdíl od vody nemusí být pro dosažení potřebné teploty pod vysokým tlakem.

„Pokud dojde k prasknutí primárního potrubí, sůl uniká výrazně pomaleji, než je to u klasických tlakovodních reaktorů,“ vysvětlil Marek Ruščák, vedoucí oddělení jaderné bezpečnosti Centra výzkumu Řež.

Autoři projektu věří, že by reaktor mohl vhodně doplňovat obnovitelné zdroje, zásobovat odlehlá místa anebo nahradit zastaralé teplárny. 

Český patent ale zatím existuje jen na papíře a funguje pouze ve výpočtech. Do deseti let by jeho funkčnost měl prověřit první experimentální modulární reaktor. Vědci doufají, že se z jejich vynálezu stane vývozní artikl. Už teď vzbudil zájem například mezi odborníky v USA.

Zdroj: ČT24